Українським законодавством передбачено перелік підстав, за яких військовослужбовець має право звільнитися зі служби – навіть в умовах воєнного часу. Однією з них є необхідність здійснювати постійний догляд за кимось з батьків з інвалідністю. При цьому немає різниці, чи це матір або батько самого захисника, чи його дружини.

Однак наразі діють ряд умов та обмежень, про які потрібно знати перед тим, як подавати рапорт у військову частину. Які саме – розповідає veteran.com.ua з посиланням на роз'яснення адвокатки Наталі Опольської.

Читайте також: Звільнення з військової служби багатодітного батька неможливе - за яких обставин

Наявність інвалідності не вважається автоматичною підставою для звільнення

Як зауважує адвокатка, сама інвалідність батьків не є підставою для звільнення з військової служби. Адже інвалідність означає порушення здоров’я, однак далеко не завжди – потребу в допомозі з вирішенням побутових питань та постійному фізичному догляді. А саме останнє, підтверджене медичними документами, і є гідною причиною для звільнення.

Щоб звільнитися зі служби у зв’язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків, захиснику чи захисниці необхідно зібрати наступний пакет документів:

1. Документи для підтвердження родинних зв’язків (як правило, це свідоцтво про народження військового та паспорт особи, над якою здійснюється догляд). В окремих випадках  - потрібні й інші, наприклад, у разі зміни імені, прізвища чи по-батькові когось з цих людей.

2. Документи, які підтверджують відсутність в особи інших близьких, які могли б здійснювати догляд. Йдеться про членів родини першого ступеня споріднення (батьки, чоловік/дружина, діти) або другого ступеня (рідні брати та сестри, онуки).

3. Документи, які підтверджують інвалідність особи та потребу в догляді:

- щодо людей з І групою інвалідності – довідка МСЕК (Експертної комісії з оцінювання повсякденного функціонування особи);

- ІІ  група інвалідності – довідка МСЕК/ЕКОПФО та рішення ЛКК, в якому вказано потребу в догляді. Це саме стосується й осіб, яким встановлено інвалідність після 1 січня 2025 року.

Читайте також: Звільнення зі служби та оформлення виплат – в Україні представили путівник для ветеранів

"Під час розгляду питань, пов’язаних із звільненням з військової служби у зв’язку зі здійсненням догляду, ключовим є виключення усіх можливих підстав для відмови у задоволені рапорту, зокрема через наявність інших членів сім’ї, - зауважила Наталя Опольська.- Законодавство України передбачає два основних ступені спорідненості, які враховуються при прийнятті рішень. Тобто, за наявності хоча б однієї особи з вище зазначених, необхідно додатково підтвердити, що в них відсутня можливість здійснювати догляд".

Якщо постійного догляду потребують батьки дружини

Перелік документів, які необхідно додавати до рапорту  про звільнення по догляду за одним з своїх батьків, суттєво не відрізняється від тих, які потрібні для звільнення по догляду за одним з батьків дружини. В останньому випадку захиснику лише необхідно додати свідоцтво про шлюб, щоб підтвердити родинні зв’язки. У той же час, за таких обставин, ймовірно, знадобиться більше документів для підтвердження неможливості здійснювати постійний догляд іншими членами сім’ї.

Підбиваючи підсумки, наведемо три обов’язкові підстави, за яких рапорт на звільнення має бути  задоволено (незалежно від того, потребує постійного догляду один з батьків самого військовослужбовця чи його дружини):

- встановлена інвалідність І чи ІІ групи;

- документально підтверджена потреба в постійному щоденному догляді;

- відсутність інших членів родини, які можуть здійснювати догляд/або ж вони самі потребують такого догляду.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як оскаржити відмову у звільненні з військової служби.

Фото: з відкритих джерел