Останнім часом все більше чоловіків, які перебувають за кордоном, дізнаються про надходження повісток на їхню зареєстровану адресу в Україні. Це стосується навіть тих громадян, які мають офіційно оформлену відстрочку.
Чи є законним направлення повісток таким особам та чи можуть бути негативні наслідки, якщо військозобов’язані не з’являться до ТЦК та СП? Про це на своїй сторінці у Facebook розповіла адвокатка Дар'я Тарасенко.
Читайте також: Мобілізація: хто може не з’явитися до ТЦК з повісткою на руках
Повістка та відстрочка: що потрібно знати
Вона нагадала, що наявність відстрочки – не аргумент, щоб не з’являтися за повісткою.
«Викликати до ТЦК та СП можуть навіть тих, хто має оформлену відстрочку від призову. Чоловік, у якого оформлена відстрочка, якщо йому надійшла повістка і він її отримав, зобов’язаний з’явитися за нею», - розповідає правознавиця.
Також вона уточнила, що сам факт направлення чи вручення повістки не має юридичної сили, і Верховний Суд зазначає, що її вручення не може бути оскаржене.
«Тому коректо говорити не про правомірність чи неправомірність направлення повістки, а про те, чи можуть бути негативні наслідки за те, що за такою повісткою не з’явилися: штраф, оголошення в розшук або позбавлення права керування транспортним засобом», - говорить Дар’я Тарасенко.
Читайте також: Мобілізація - правила відеофіксації при врученні повісток
Коли військовозобов'язаний вважається оповіщеним?
Адвокатка розповідає, що наслідки неявки за повісткою можливі в тому випадку, коли призовник чи військовозобов’язаний був належним чином оповіщений про виклик і не з’явився за ним. Відповідно до постанови Кабміну №560, особа вважається належним чином оповіщеною, якщо:
• чоловіку особисто в руки, під підпис, вручили цю повістку;
• якщо повістка відправляється поштою та є документальне підтвердження, що чоловік особисто отримав цю повістку на пошті;
• якщо повістка повернулась з відміткою «Укрпошти» про відсутність адресата за місцем проживання або про відмову в отриманні повістки за умови, що повістка направлена на ту адресу, яку чоловік вказав при уточнені даних;
• якщо повістка повернулась з відміткою «Укрпошти» про відсутність адресата за місцем проживання або про відмову в отриманні повістки за умови, що повістка направлена на адресу зареєстрованого місця проживання в Україні і призовник чи військовозобов’язаний не повідомляв про інше місце проживання.
«Тож відповідь, чи будуть негативні наслідки, залежить від того, чи повідомив цей чоловік, що його фактичне місце проживання – за кордоном. Якщо ні, то направлення повістки за адресою його зареєстрованого місця проживання з точки зору постанови Кабміну № 560 є законним і можуть бути негативні наслідки неявки за цією повісткою», - наголошує Дар’я Тарасенко.
Якщо ж чоловік належним чином повідомив, що він проживає за кордоном, вказав свою закордонну адресу, то з юридичної точки зору не може бути негативних наслідків від того, що він не отримав повістку, направлену в Україну. Якщо в такому випадку штраф все ж таки буде накладений, є всі підстави для його оскарження.
Щоб уникнути проблем, українці за кордоном мають можливість повідомити про свою фактичну адресу проживання через додаток «Резерв+».
Нагадаємо, відстрочку від мобілізації отримали цивільні, звільнені з полону.
Фото: з відкритих джерел