Пілотний рекрутинговий проєкт із залучення до служби в ЗСУ молоді домобілізаційного віку на контрактній основі у короткі терміни отримав доволі значну підтримку серед 18-24-річних юнаків. Та виникає питання: чому не всі бойові бригади опинилися в рівних умовах по оновленню особового складу? В умовах контракту перераховано всього шість бригад.
Перші результати оголошеного 11 лютого «Контракту 18-24»
За кілька днів лютого, відколи було оголошено про нові умови набору на службу під час війни, тільки у застосунок «Резерв +» подали заяви понад 10 тисяч українців у віці від 18-ти до 24 років. Але ж ще можна безпосередньо у бригадах рекрутингуватися, є сайт, є рекрутингові служби, тому загальна кількість, вочевидь, буде більшою. І це для ЗСУ дуже непоганий показник. Про це розповів колишній командир 93-ї Окремої механізованої бригади ЗСУ, заступник глави Офісу президента України Павло Паліса.
Початок реформи рекрутингової системи
Він відзначив, що 10 тисяч звернень у «Резерв+» за кілька днів - в принципі, непоганий результат, але "Контракт 18–24", який днями дуже нашумів – це не завершення реформи рекрутингової системи, а швидше початок", – сказав Павло Паліса, інформує УНІАН.
Заступник глави ОП зазначив, що йдеться лише про першу стадію реформи.
Для тестування контракту обрано 6 бригад
«На цьому етапі це пілотний проєкт, до якого залучені наразі поки що шість бригад Збройних сил України: одна – морської піхоти, одна – десантно-штурмова і чотири – сухопутних військ, для того, щоб на кожному напрямку, на кожній бригаді відтестувати всі елементи. Від того моменту, як громадянин звертається з заявкою, до того моменту, коли він потрапляє у військову частину, отримує перші виплати, стає на всі види забезпечення, розпочинає свою, власне, підготовку», – пояснив заступник глави офісу Президента.
За його словами, планується відслідковувати "всі моменти упродовж цього контракту".
«Це робиться для того, щоб якщо ми десь допустили помилку в підготовці, в організації забезпечення виплат, – щоб ми мали можливість всі ці речі, умовно кажучи, «допиляти» й поправити. Тому на шести бригадах це зробити, очевидно, легше, ніж на сотні», – підкреслив Паліса.
«Контракт 18-24» - не мобілізація, а спеціальний контракт
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи залучення до армії українців домобілізаційного віку, відзначив, що це не мобілізація, а спеціальний контракт, у якому багато пільг і дуже високе грошове забезпечення.
За проєктом, оборонне відомство гарантує молодому добровольцю виплату 1 млн грн, із яких 200 тис. грн – під час підписання контракту, решту суми виплачуватимуть двома частинами під час дії контракту.
Також контрактник отримуватиме 120 тис. грн бойових щомісяця. Загалом, як запевнили в міністерстві, військовий зможе отримати 2 млн грн на рік.
Крім того, контрактникам за такою програмою обіцяють низку пільг:
- "нульову" іпотеку,
- навчання за держкошти,
- безкоштовне медичне забезпечення, зокрема зубне протезування,
- компенсацію оренди житла на час служби,
- можливість обрати військову частину та спеціальність,
- право на виїзд за кордон після року служби,
- звільнення від мобілізації на 12 місяців після закінчення контракту.
Контрактники поповнять одну з найпотужніших бригад
Міністерство оборони, представляючи свій проєкт, зазначило, що контрактники призовного віку поповнятимуть одні з найпотужніших бригад, визначених Генеральним штабом ЗСУ:
- 72-га окрема механізована бригада імені Чорних Запорожців;
- 95-та окрема десантно-штурмова бригада;
- 38-ма окрема бригада морської піхоти ВМС ЗСУ;
- 28-ма окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового Походу;
- 10-та окрема гірсько-штурмова бригада "Едельвейс";
- 92-га окрема штурмова бригада імені Івана Сірка.