Нещодавно у північних регіонах Китаю зафіксували спалах респіраторного вірусу HMPV, відомого як метапневмовірус. За симптомами він нагадує застуду і грип, а у дітей, людей похилого віку та тих, хто має хронічні захворювання, може призводити до ускладнень.
Випадки інфікування зафіксували вже й в інших країнах: зокрема, в Україні з початку епідемічного сезону їх підтверджено 13 (реальна кількість може бути більшою). Чи небезпечний метапневмовірус та як себе захистити, розбирався veteran.com.ua.
Читайте також: Які лабораторні дослідження ветерани можуть отримати безкоштовно – роз’яснення НСЗУ
Метапневмовірус: що відомо та які симптоми інфікування
Поява HMPV наприкінці 2024 року – не перша в новітній історії людства. Вірус виявили ще в 2001-му та віднесли до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV). Як розповідає позаштатна спеціалістка Міністерства охорони здоров’я України з інфекційних хвороб Ольга Голубовська, ця інфекція передається крапельним шляхом та може спричиняти захворювання верхніх та нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку. А в зоні підвищеного ризику – маленькі діти, люди похилого віку та ті, хто мають ослаблену імунну систему.
Епізоди захворювання можуть повторюватися протягом життя, а його перебіг коливатися від легкого (нежить, кашель) до важкого, включаючи розвиток дихальної недостатності, що швидко прогресує. Інкубаційний період орієнтовно складає три-шість днів, а середня тривалість захворювання - від семи до десяти днів. Найбільш активний метапневмовірус в помірному кліматі упродовж пізньої зими та навесні.
У Центрі громадського здоров’я України наголошують, що HMPV – "традиційній вірус", який кожного епідсезону циркулює територією нашої країни. Симптоми захворювання нагадують застуду або легкі випадки грипу: йдеться про нежить, кашель, підвищення температури тіла. Однак у порівнянні з грипом, метапневмовірус, як правило, протікає легше та рідко викликає ускладнення.
Як захиститися від метапневмовірусу
На думку Ольги Голубовської, спалах HMPV може бути викликаний процесом еволюції та адаптації мікроорганізмів після пандемії COVID-19. До того ж на здатність людей протистояти різним інфекціям негативно вплинули тривалі масові локдауни.
Читайте також: Ветеранам надають безкоштовне лікування захворювань шкіри – куди звертатися
Першою "хвилею розплати" за це став "трагічний спалах" RSV-інфекції в світі позаминулого року:
"Відділення невідкладної допомоги в США сезону 2023-2024 рр. були переповнені хворими дітьми до одного року на це захворювання, ми також спостерігали його зростання у людей похилого віку. Оскільки HMPV є "братом" RSV, настала його черга. До речі, вітчизняні фахівці, наприклад, професор Андрій Волянський, прогнозували спалахи звичайних респіраторних хвороб після завершення обмежувальних заходів. Що ми зараз і спостерігаємо", - зазначає вона.
Щоб уникнути інфікування метапневмовірусом, варто дотримуватися простих та добре всім відомих рекомендацій:
- регулярно та ретельно мити руки, провітрювати приміщення, робити вологе прибирання;
- обмежити контакти з хворими людьми;
- дотримуватися етикету кашлю (прикривати рот серветкою чи згином ліктя);
- слідкувати за своїм станом та вчасно звертатися за медичною допомогою;
- приймати вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря) – для коректної роботи імунної системи;
- не панікувати та не нервувати.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що в Україні планують розширити пакет медичних послуг для ветеранів.
Фото: з відкритих джерел