Мобілізація в Україні триває, чинним законодавством визначено мобілізаційний вік чоловіків: від 25 до 60 років. Та часом трапляється, коли повістки отримують і ті, хто вже перетнув цей віковий рубіж. Як діяти в такій ситуації, чи законно це, пояснює адвокат.
Граничний вік мобілізації для рядових, сержантів та офіцерів нижчої ланки - 60 років, згідно зі статтею 22 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”. Після досягнення 60 років чоловік вже не вважається військовозобов’язаним і не підлягає призову, інформує НЕНЬКА ІНФО. У 59 років ще можуть призвати, а в 60 - вже ні, - наголошує юристка Тетяна Савченко.
У 60 потрібно звернутися до ТЦК
- досягнувши 60-річного віку, потрібно самостійно звернутися до територіального центру комплектування (ТЦК);
- надати необхідні документи та написати заяву про зняття з військового обліку.
- лише після цього військові зобов’язання офіційно припиняються, і повістки більше не мають права вручати.
Якщо мобілізували в 60
Якщо ж особу після 60 років мобілізували, вона може подати рапорт на звільнення за статтею 26 того ж закону. У такому разі військова частина повинна звільнити її зі служби.
Чоловіків після 50 років можуть мобілізувати, якщо вони придатні до служби.
Для офіцерів високого рангу граничний вік мобілізації становить 65 років. Також військовослужбовці з високою кваліфікацією можуть за власним бажанням продовжити службу до цього віку.
Твої права під час мобілізації
Омбудсман Дмитро Лубінець повідомив, що у 2025 році зросла кількість звернень щодо порушень прав людини з боку ТЦК. Йдеться, зокрема, про випадки незаконного вручення повісток і неправомірну мобілізацію.
З огляду на це, правозахисники радять ретельно стежити за дотриманням законодавства, особливо у випадках, коли повістки отримують люди, які не підлягають мобілізації.