Триває загальна мобілізація і  наразі ті, хто раніше вважався непридатним, тепер визнаються придатними до військової служби за станом здоров’я. Чоловіки з третьою групою інвалідності можуть служити у війську. Така ситуація є закономірністю чи винятком?

Право на відстрочку за інвалідністю

Під час загальної мобілізації в умовах воєнного стану  деякі категорії громадян призовного віку мають право на відстрочку від мобілізації, серед них - особи з інвалідністю, проте існують винятки, інформує ТЕХНОФАН. 

Мобілізація чоловіків з інвалідністю у 2025 році не проводиться. Вони звільняються від призову незалежно від групи інвалідності, однак для реалізації цього права потрібно оформити офіційну відстрочку в ТЦК.

Щодо інформації про можливе запровадження мобілізації для осіб з інвалідністю 3 групи. У Верховній Раді зареєстровано відповідний законопроєкт, який передбачає скасування відстрочки для цієї категорії, але його не виносили на голосування.

Повістка від ТЦК – особам з інвалідністю

Повістка від ТЦК може надійти навіть чоловікам з інвалідністю. Це не суперечить закону, оскільки представники ТЦК мають право вручати повістки та направляти на військово-лікарську комісію будь-кого. У такій ситуації необхідно з’явитися до ТЦК і надати документи, що підтверджують інвалідність. Якщо чоловік має право на відстрочку, він не буде притягнутий до відповідальності.

Це особливо актуально для тих, хто не перебуває на обліку в ТЦК. У таких випадках військкомат може просто не мати інформації про наявність інвалідності.

3 випадки мобілізації осіб з інвалідністю

Існує три випадки, коли особа з інвалідністю може бути мобілізована:

  1. За власним бажанням — чоловік має право добровільно підписати контракт, якщо не має серйозних проблем зі здоров’ям.
  2. За відсутності оформленої відстрочки — навіть якщо особа має інвалідність, без підтвердження в ТЦК вона вважається придатною до служби.
  3. У разі непідтвердження інвалідності після перегляду: якщо діагноз було встановлено після початку повномасштабної війни, необхідно пройти повторну експертизу. Якщо комісія не підтвердить інвалідність, відстрочка скасовується.