Правозахисники спростовують тезу про те, що процедура призову на військову службу є незворотною. Ця думка виникла після оголошення одного з рішень касаційного суду, що було прийнято в конкретному індивідуальному випадку. Тож чи можна звільнитися зі служби, якщо мобілізація стосовно військового була проведена незаконно?
Протиправно мобілізовані можуть звільнитися через суд
Суддя-спікер Касаційного адмінсуду у складі Верховного суду Андрій Загороднюк стверджує, що протиправно мобілізовані українці мають змогу звільнитися зі служби через суд, інформує Інтерфакс-Україна.
Відповідаючи на питання, чи означає формулювання в нещодавно опублікованому рішенні КАС ВС "процедура призову на військову службу є незворотною", що мобілізований в будь-якому випадку залишиться на фронті, навіть якщо він взагалі не підлягав мобілізації, Загороднюк сказав: "Звісно, ні".
Кожна судова справа - індивідуальна
Кожна справа має свої особливості, свої індивідуальні обставини, які встановлюються на підставі доказів. У згаданій справі Верховний Суд звернув увагу на те, що обраний спосіб захисту не відповідав змісту спірних правовідносин – був неефективним, тому що основний акцент позивача-військовослужбовця був на тому, що він не проходив ВЛК. Військовослужбовець майже рік прослужив, після чого згадав, що не проходив ВЛК.
Він зауважив, що зазначене рішення суду не є зразковим, і суди можуть відступати від нього.
Військовим потрібно користуватися якісною правовою допомогою
Військовослужбовцям потрібно користуватися якісною правовою допомогою. В разі наявності ознак порушення – обов'язково звертатися до суду, адже метою адміністративного судочинства є саме захист прав і свобод людини, в тому числі, у справах за позовами військовозобов'язаних, тих, хто підлягає мобілізації і тих, хто вже проходить службу, наголошує Андрій Загороднюк.
Мобілізований з порушенням процедури – не вирок
Суддя-спікер підкреслив, що дане рішення КАС ВС не є "вироком" для тих, хто був мобілізований з порушенням процедури. Навпаки, суд наголошує на тому, що не може визнаватися законним свавільне рішення ТЦК, або військової частини. Тому некоректно говорити "якщо людину мобілізували, то неважливо, що при цьому порушили, бо все одно залишиться на фронті", - стверджує правозахисник.
Що відомо
У березні Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду опублікував своє рішення, яким визнав процедуру призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації незворотною, і зауважив, що визнання процедури призову протиправною не дає права звільнитися з військової служби.
Суд дійшов такого висновку у справі за позовом військовослужбовця до районного ТЦК та СП з вимогою демобілізації, оскільки його призвали з порушеннями: під час призову він не пройшов медогляд.