У Раді хочуть карати ТЦК за порушення під час ВЛК та ввести обов’язкову відеофіксацію медогляду

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №13393, яким пропонується суттєво посилити відповідальність працівників територіальних центрів комплектування (ТЦК) за порушення під час мобілізаційних процедур, зокрема під час проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).

Авторкою ініціативи є народна депутатка Анастасія Ляшенко. Документ містить пропозиції як до Кримінального кодексу України, так і до законодавства про військовий обов’язок.

Читайте також: Ветерани можуть отримати стипендії на навчання в Українському католицькому університеті

Посадовцям ТЦК — кримінальна відповідальність

Законопроєкт передбачає введення нової статті 337-1 до Кримінального кодексу України. Вона стосується перевищення службових повноважень працівниками або військовослужбовцями ТЦК у період дії воєнного стану. За такі дії пропонується передбачити позбавлення волі на строк від 5 до 10 років, якщо:

  • посадовець свідомо діє поза межами своїх повноважень і завдає істотної шкоди правам і свободам громадян;
  • перевищення супроводжується насильством, погрозами, застосуванням зброї, або приниженням гідності потерпілого (за відсутності ознак катування).
Покарання за зловживання під час ВЛК

Ще одна нова норма — стаття 337-2 — передбачає кримінальну відповідальність за службові зловживання під час військово-лікарської експертизи. Якщо внаслідок порушення:

  • на військову службу було призвано особу, яка не придатна за станом здоров’я;
  • було незаконно звільнено громадянина від служби чи надано йому відстрочку;
  • безпідставно змінено умови служби або знято з військового обліку — тоді винній особі загрожує від 5 до 8 років ув’язнення. Додатково суд може заборонити обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком від 1 до 3 років.


Запровадження відеофіксації проходження ВЛК

Окремим пунктом законопроєкту пропонується внести зміни до закону «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо обов’язкової відеофіксації процесу проходження ВЛК. Ініціатива передбачає:

  • безперервний відеозапис з моменту початку медичного огляду до його завершення;
  • збереження відеозапису у визначеному урядом порядку, але не менше ніж один рік;
  • долучення відео до особової справи військовозобов’язаного чи військовослужбовця;
  • можливість отримання копії відео на письмову заяву громадянина, а також на запит правоохоронних органів або за рішенням суду.

Читайте також: "Власна справа": у Вінниці стартує безкоштовний курс для ветеранів та їхніх родин

Обов’язковій відеофіксації підлягатимуть усі категорії громадян, які проходять ВЛК: військовозобов’язані, резервісти, військовослужбовці, особи, що укладають контракт, кандидати до військових навчальних закладів тощо.

Якщо законопроєкт буде ухвалено, це означатиме:

  • запровадження чітких правових механізмів контролю за діями посадовців ТЦК;
  • зменшення кількості зловживань під час мобілізаційних процедур;
  • посилення гарантій для громадян, які проходять медичну експертизу;
  • можливість фіксації неправомірних дій і захисту своїх прав у суді.

На думку авторки законопроєкту Анастасії Ляшенко, ці зміни мають на меті підвищення прозорості мобілізаційних процесів, а також забезпечення справедливого ставлення до громадян, які з об’єктивних причин не можуть проходити службу.

Нагадаємо, як раніше розповідав veteran.com.ua, у Львові відкрили Центр допомоги людям, які пережили полон і тортури. Він працюватиме як окремий підрозділ екосистеми UNBROKEN, надаючи допомогу в амбулаторних та стаціонарних умовах.

Фото: з відкритих джерел