Полонені цивільні громадяни України, як і військовослужбовці, наші захисники, перебувають у російському полоні досить тривалий час: місяці, а часом і роки. Кожен обмін полонених – то подія, за якою стоїть тривала робота та надія на повернення усіх, хто ще чекає своїх рідних. Держава надає певні соціальні гарантії постраждалим від збройної агресії росії.
Цивільним українським полоненим зарахують страховий стаж
За час російсько-української війни країна-агресор захопила і продовжує утримувати у себе багатьох полонених, серед них – не тільки військовослужбовці, а й цивільні українці. Декому довелось перебувати в полоні місяці, а декому – роки.
Цивільні українці, яких позбавили особистої свободи, втрачають можливість набути страховий стаж, а це в подальшому може негативно позначитись на розмірі їхньої пенсії та набутті права на пенсію.
Держава гарантує зарахування років полону до страхового стажу
Мінсоцполітики розробило Закон України від 27.02.2025 №4280-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України». Його вже прийнято Верховною Радою України і підписано Президентом України, наразі він набуває чинності. Цей Закон вирішує проблему із втратою продуктивних років життя та набуття пенсійного стажу. Прийнятий закон спрямований на те, щоб врегулювати питання сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) за цивільних українців, які перебувають в полоні, з державного бюджету, інформує сайт Міністерства соціальної політики.
Пенсійний фонд України стане платником ЄСВ за полонених
Платником ЄСВ за полонених цивільних українців виступатиме Пенсійний фонд України. Єдиний внесок за цивільних полонених сплачуватиметься з дня позбавлення особистої свободи і протягом 6-ти місяців після звільнення людини.
«Кожна людина має право на справедливу пенсію. Розмір пенсії в солідарній системі залежить, зокрема, і від кількості сплачених соціальних внесків. Позбавляючи наших громадян особистої свободи, країна-агресор не тільки позбавляє їх гідного життя, завдає шкоди здоров'ю, намагається принизити морально, але і спричиняє негативний вплив на майбутнє людини вже після звільнення з полону».
Нова норма законодавства щодо зарахування до страхового стажу періоду перебування в полоні
«Прийнятий закон забезпечить механізми для сплати державою ЄСВ за тих, хто перебуває в полоні, і відповідно, отримання ними в майбутньому справедливої пенсії», – підкреслила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Таким чином, запрацює нова норма законодавства про зарахування періоду перебування людини в російському полоні до страхового стажу, а звільнені з полону українці зможуть розраховувати на зароблену пенсію.