Порушення правил мобілізації та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку на сьогодні тягнуть за собою адміністративну та навіть кримінальну відповідальність. Законодавчо виписані й додаткові санкції, серед яких – блокування банківських рахунків та списання коштів за несплачені штрафи та позбавлення водійських прав.

Рахунки за несплату штрафу блокують значно частіше, ніж позбавляють ухилянтів права керувати авто. На сьогодні заблоковано рахунки 26 тисяч військовозобов’язаних, які порушили мобілізаційні правила.

Позбавлення права на керування авто за ухилення від мобілізації

Що ж стосується позбавлення права на  керування авто, то це можливо лише за рішенням суду. На початку лютого 2025 року в Україні зафіксовано перший випадок, коли людину обмежили у праві керувати авто через порушення правил військового обліку. Судячи з кількості схожих справ в судах, таке покарання поки не стало масовою практикою, інформує РБК-Україна. 

Кількість таких звернень від ТЦК та СП - про позбавлення ухилянтів права на керування авто до суду не перевищує 50 справ по всій території України, – розповідає адвокат Олена Хоменко. Чому суди поки не часто виносять подібні рішення і чи справді частіше вирішують накладати штрафи?

Алгоритм дій ТЦК із забезпечення мобілізаційних заходів

У разі отримання повістки про виклик до ТЦК громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Але досить часто військовозобов’язаний не проживає за місцем своєї постійної реєстрації, або в момент доставлення поштою повісток, адресованих від ТЦК за місцем обліку військовозобов’язаного, він може бути тимчасово відсутнім, і поштова кореспонденція може бути не врученою у встановленому порядку.

У разі невручення рекомендованого листа з позначками "Судова повістка", "Повістка ТЦК" або реєстрованого поштового відправлення з позначкою "Адміністративна послуга" такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою із зазначенням причини невручення.

Повернення рекомендованого поштового відправлення з формулюванням "за закінченням терміну зберігання" свідчить про його невручення адресату через неможливість це зробити.

Після неявки до ТЦК  за повісткою -  притягнення до адмінвідповідальності

Після отримання такого рекомендованого відправлення з відміткою "повернуто", "не вручено", або "адресат відсутній за місцем реєстрації" працівники ТЦК та СП починають процедуру адміністративного притягнення до відповідальності шляхом:

  • Звернення до районного відділку поліції шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників та єдиною інформаційною системою МВС та внесенням відомостей з приводу "Порушення військового обліку" у систему "Оберіг".
  • Якщо оголошення у розшук не спрацювало, ТЦК рекомендованим листом відправляє вимогу про виконання обов’язку військовозобов’язаному.

Вимога повинна відповідати формі, визначеній Постановою КМУ №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». 

Обмеження права на керування авто

Після 10 календарних днів з моменту отримання або проставлення відмітки про неможливість вручення ТЦК може переходити до наступного етапу – звернення з позовом до суду з приводу тимчасового обмеження користування водійським посвідченням.

Результатом всіх цих етапів стане відмітка в базі поліції про позбавлення порушника водійських прав.

Чому рідко позбавляють водійських прав у якості покарання? Головна причина неефективності такого методу впливу на порушників законодавства – довготривалість судової процедури притягнення до відповідальності.