Відмова у направленні на ВЛК та переміщенні між підрозділами – таких звернень до військової омбудсмена в Україні Ольги Решетілової найбільше. Серед найпоширеніших також: поновлення після СЗЧ, питання полонених та зниклих безвісти, є скарги на катування та побиття.

Дотримання прав військовослужбовців та членів їх родин, усунення можливих зловживань з боку командування та проведення розслідувань - ці питання на контролі військової омбудсмена Решетілової.  За 20 днів  роботи вона отримала 3876 звернень від військовослужбовців та їх родин (з них 302 не по суті),  які зачепили пласт серйозних правопорушень.

Відмова у направленні на ВЛК та лікування – як наслідок: СЗЧ

Ольга Решетілова наголошує: «Йдеться про відмову у направленні на лікування після поранень, на термінові і планові операції, наслідки важких контузій, панічні атаки і гострі постравматичні розлади. У  такому стані ефективність виконання бойових завдань низька, а рівень смертності у зв'язку із захворюваннями буде рости. У випадку нелікованого психічного розладу військовослужбовець може становити небезпеку для себе самого, для побратимів. Військовослужбовці місяцями страждають від хвороб, і часто йдуть у СЗЧ, щоб отримати медичну допомогу ". (Повідомляє «Новини N») 

Необхідний індивідуальний підхід в кожному випадку, здоров’я захисника – пріоритетне питання для військових медиків та командира, системи загалом. Особового складу бракує, але ті, хто виконують свій обов’язок, повинні отримувати належну медичну допомогу.

Переведення між військовими підрозділами

Попри можливість оперативного переміщення через додаток "Армія+", дуже часто командири не виконують наказ про переведення або спеціально переводять військовослужбовців всупереч їхній волі на інші посади, що ускладнює виконання наказу та зменшує ефективність несення військової служби. "Але військовослужбовці - не товар. Вони йдуть служити туди, де відчувають повагу до себе", - наголосила військова омбудсмен.

Поновлення після СЗЧ

Повернення після самовільного залишення частини - складний процес. Але відомо про значну кількість випадків порушень задекларованих державою законодавчих норм. Хлопці повертаються і місяцями перебувають у військових частинах у рабському становищі – без поновлення на службі, без грошового забезпечення, без прав та обовязків. ДБР в свою чергу, зволікає з розглядом клопотань військових та передачі до суду з метою звільнення від кримінальної відповідальності. Затягування відбувається навіть за наявності рішення суду, бо відсутній механізм поновлення.  Наразі у збройних силах розробляються зміни до Положення про проходження військової служби

Проблеми військовополонених і зниклих безвісти

Попри існування в державі цілої системи для роботи з родинами зниклих безвісти, у таких родин залишаються запитання, зокрема щодо комунікації з військовими частинами, щодо призначення службового розслідування, надання актів службових розслідувань.

Факти катувань та побиття

Омбудсмен отримала 6 звернень з такими скаргами: катування, побиття та жорстоке поводження. В одному батальйоні командир перед строєм катував електрошокером військовослужбовця. "Знущання і побиття взагалі без причини, - систематична практика в цьому батальйоні, наголошує Ольга Решетилова. - За моєю заявою ДБР відкрило кримінальне провадження, триває також службове розслідування, командира відсторонено від виконання посадових обов'язків". (Інформує медіакомпанія DW)

Проводяться службові розслідування щодо решти випадків, зазначених в зверненнях.

30 грудня 2024 року Президент України Володимир Зеленський своїм указом затвердив колишню журналістку, главу "Медійної ініціативи за права людини" Ольгу Решетилову на посаді уповноваженої з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей.