В Україні створюють мережу Центрів ментального здоров’я для військових, ветеранів та членів їхніх родин в рамках проекту «Повернення»
Відкриття таких центрів відбудеться в кожній області. Працюватимуть вони на базі державних медичних закладів та амбулаторно надаватимуть безоплатні послуги. Крім того якісну фахову допомогу надаватимуть мобільні мультидисциплінарні команди, які об’єднають клінічних кейс-менеджерів, лікарів-психіатрів, психологів, лікарів-психотерапевтів, медичних сестер, соціальних працівників, координаторів рецепції, водіїв і медичних реєстраторів. Завдяки такій структурі центри забезпечать ефективну та комплексну підтримку пацієнтів на різних етапах лікування й реабілітації. Перший Центр ментального здоров’я вже цієї зими планують відкрити у Дніпрі, повідомляє «ZN.UA».
Подружжя відомих українських бізнесменів Віктор та Олена Пінчуки ініціювали проект «Повернення» та переконані, що він сприятиме не лише психологічній реабілітації та підтримці військовослужбовців, ветеранів, членів їхніх родин, але й розвиватиме галузь ментального здоровʼя в Україні.
Напрямки розвитку проекту «Повернення»:
- створення всеукраїнської мережі центрів ментального здоров’я «Повернення», де військові, ветерани та їхні родини зможуть отримати безкоштовну допомогу;
- впровадження освітніх програм світового рівня для медичних фахівців (психологів, психотерапевтів, психіатрів), з метою забезпечення високих стандартів лікування й підтримки.
Навчальні програми для фахівців передбачають обмін досвідом з українськими й міжнародним експертами та супервізорами, які мають ґрунтовний досвід роботи з психологічними травмами, зокрема наслідками війни.
У 2023-ому Пінчуки започаткували національну мережу реабілітаційних центрів для поранених військових RECOVERY, було відкрито 15 інноваційних та безбар’єрних установ, які надали якісні й безплатні послуги понад 20 000 поранених. У рамках RECOVERY понад 3000 медичних фахівців пройшли навчання й програми обміну досвідом у США, Австрії, Латвії, Естонії, Литві, Швейцарії, Норвегії.
Читайте також: Соціальна та психологічна допомога – у Запоріжжі працюють «Кімнати Захисника»
Психоемоційна нестабільність - серйозний виклик після повернення зі служби, вважають 52,6 % майбутніх ветеранів та ветеранок, за даними Українського ветеранського фонду.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна п’ята особа із зони воєнних дій, упродовж 10 років стикається з певною формою психічного розладу - від легкої депресії чи тривожності до психозу. Серед ветеранів кожен десятий може мати психічний розлад і потребувати допомоги. Військові постійно перебувають у психотравмуючих ситуаціях, які без своєчасної допомоги можуть призвести до розвитку психічних розладів.