Поняття «бусифікація», «людолови» та «ухилянти» мають зникнути із ужитку, так вважають у керівництві Сухопутних військ ЗСУ. Завдання нового етичного кодексу працівників ТЦК: зняти негативний суспільний резонанс, пов’язаний з методами проведення мобілізаційних заходів, унормувати поведінку обох сторін, учасників процесу забезпечення призову в умовах воєнного стану.
Забути «бусифікацію», як страшний сон
Для співробітників ТЦК та СП розробляють правила спілкування з військовозобов'язаними у період мобілізації, щоб не було жодних конфронтацій з військовозобовязаними та членами родин, мешканцями громад. Та що особливо важливо – повинні зникнути не лише термінологія з негативним відтінком – мають докорінно змінитись самі методи проведення мобілізаційних заходів. Конфліктні ситуації, які, як визнають у війську, почасти ініціювались самими військовослужбовцями ТЦК, підхоплювалися та поширювалися громадянами і цим користалися російські інформаційні джерела.
Про це повідомив речник командування Сухопутних військ ЗСУ Віталій Саранцев в ефірі Радіо Свобода.
Комунікативний кодекс: мета та завдання
За його словами, зокрема, у майбутньому мають створити перелік правил та політик щодо діяльності військовослужбовців ТЦК під час мобілізаційних заходів. Як зазначив Саранцев, правила розроблять, щоб уникнути «демонізації» структури. Вони, насамперед, стосуватимуться спілкування з військовозобов'язаними під час заходів оповіщення, під час проведення оформлення тощо.
«Стрижнево, це має бути повага до громадян, це має бути максимально дотримані правила ввічливості, певна коректна поведінка, яка має супроводжувати весь цей процес. Щоб ми могли збити весь цей негатив», – зазначив Саранцев.
Факти порушень громадянських прав у ході мобілізаційних заходів
Омбудсмен Дмитро Лубінець за 2024 рік отримав трохи менше ніж 4 тисячі звернень щодо дій представників ТЦК та СП, які громадяни України вважають неправомірними.
За його словами, одна з найбільших кількостей звернень щодо роботи ТЦК – на Закарпатті, повідомляє Слово і Діло.
«Є регіони, наприклад, Кропивницький, де таких звернень достатньо невелика кількість, а з тих, що є, більшість не підтверджується. На мій погляд, все залежить від обласного керівника ТЦК, наскільки це професійна людина, чи змогла вона побудувати роботу так, щоб і мобілізація проводилась, і права людини не порушувались, а якщо таке трапляється, то щоб максимально швидко такі ситуації вирішувались», – розповів Лубінець.
Нові правила для військовослужбовців ТЦК розробляють впродовж лютого, і вони будуть обов’язкові для всіх. Окремі правила впровадять і для адвокатів, які захищають права військовозобов’язаних громадян, які підлягають мобілізації.