Збільшення оплати праці психологів, які допомагають ветеранам та їхнім родинам, стимулюють до професійного розвитку та підвищення кваліфікації. Це забезпечить поліпшення якості фахової допомоги ветеранам та членам їхніх сімей, родинам загиблих. Водночас запроваджено вимоги, що виводять стандарти роботи психологів в Україні на новий рівень.
Якість психологічної допомоги поліпшиться
Кабінет Міністрів України за ініціативи Мінветеранів ухвалив Постанову КМУ № 1480, якою внесено зміни до Постанов КМУ № 1338 та № 307, таким чином створено умови для залучення недержавних надавачів послуг, вдосконалено систему оплати за надання психологічної допомоги ветеранам та членам їхніх родин.
В рамках змін збільшується сума відшкодування роботи психологів шляхом додання до основної ставки додаткових коефіцієнтів та доплати за досвід роботи, спеціалізації та сертифікації, наукові ступені та звання, забезпечуючи прозорий підхід до формування тарифів, інформує сайт Харківської обласної військової адміністрації.
Розмір відшкодування за надання психологічної допомоги збільшиться у три і більше разів, в залежності від додаткових критеріїв, визначених постановою, та дозволить суттєво підвищити оплату праці психологів.
Мінветеранів здійснює відшкодування вартості наданих послуг із психологічної допомоги на підставі поданих в установленому порядку звітів про послуги, які надані у звітному періоді відповідно до укладених договорів про відшкодування вартості послуг в межах бюджетних асигнувань.
Щоб стати надавачем послуг та отримувати відшкодування від Мінветеранів, практикуючим психологам потрібно подати заяву до Реєстру суб’єктів надання послуг із надання психологічної допомоги для ветеранів та членів їх сімей.
Вимоги до кваліфікації психологів підвищено
Разом з тим підвищено вимоги до суб’єктів надання послуг із психологічної допомоги, зокрема, у разі психотерапії депресивних, тривожних, адаптаційних, гострих стресових та посттравматичних стресових розладів, які виникли внаслідок хвороби/травми, участі у бойових діях або надзвичайних ситуаціях, полону, перебування в місцях позбавлення волі, інших станів здоров’я, що можуть призвести до обмеження повсякденного функціонування, фахівець повинен мати обов’язкову додаткову спеціалізацію (сертифікацію) за одним з методів психотерапії з доведеною ефективністю, що мають сильну доказову базу міжнародних досліджень та рекомендовані міжнародними протоколами, або проходять навчання за одним з таких методів психотерапії під супервізією.
Як ветеранам отримати послугу з психологічної допомоги
- 3-рівнева система надання психологічної допомоги ветеранам:
1. Перший рівень включає соціально-психологічну підтримку та надання соціальних послуг, зокрема соціального супроводу, соціальної адаптації, консультування;
2. Другий рівень включає психологічну допомогу;
3. Третій рівень включає комплексну медико-психологічну допомогу.
Рівень, на якому отримувачу послуг повинні бути надані послуги із психологічної допомоги, визначається за результатами психологічної діагностики з урахуванням життєвих обставин отримувача послуг та стану його здоров’я, психічного стану.
- Порядок звернення за психологічною допомогою
Порядок звернення за психологічною допомогою особами, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членам сімей таких осіб, членам сімей загиблих ветеранів, захисників України визначається Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», повідомляє сайт Мінветеранів:
- для отримання психологічної допомоги першого рівня отримувач послуг може звернутися безпосередньо до суб’єкта надання послуг або структурного підрозділу з питань соціального захисту населення міських чи районних рад, до центру надання адміністративних послуг;
- для отримання психологічної допомоги другого та третього рівня отримувач послуг може звернутися безпосередньо до суб’єкта надання послуг або за наявності технічної можливості звернутися до Мінветеранів із заявою;
- в електронній формі через Єдиний державний реєстр ветеранів війни або Єдиний державний вебпортал електронних послуг чи його мобільний додаток (Дія).
- Підставою для отримання психологічної допомоги на другому та третьому рівні є:
- направлення лікаря з надання первинної медичної допомоги, якому отримувач послуг подав декларацію про вибір лікаря, або направлення лікуючого лікаря в разі надання психологічної допомоги одночасно з наданням медичної допомоги в стаціонарних умовах;
- особисте звернення отримувача послуг.
Перелік надавачів послуг, включених до Реєстру суб’єктів надання послуг з психологічної допомоги для ветеранів, опублікований на сайті Мінветеранів за посиланням.
Про те, як отримати послуги з безоплатної психологічної або медико-психологічної реабілітації у відповідних центрах, детально в системі інформаційних сервісів е-Ветеран.
Контактний телефон Міністерства у справах ветеранів для довідок з питань психологічної допомоги: + 380 63 230 23 25.