В Україні триває повномасштабна війна, проте щодня з фронту повертаються захисники та захисниці, яким потрібно шукати себе в цивільному житті. Працевлаштування для них – першочергова потреба, тож у державі планують спростити їм доступ до ринку праці. Одне з можливих рішень – встановити нормативи щодо працевлаштування ветеранів для роботодавців, а тих, хто не виконуватиме норми – змусити платити.
Відповідний законопроєкт №12398 «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на працю ветеранів війни» 10 січня зареєстрували у Верховній Раді. Наразі він – на опрацюванні в комітеті. Які правила планують запровадити для роботодавців, читайте у матеріалі veteran.com.ua.
Читайте також: Працевлаштування та допомога у бізнесі – у Львові відкрили новий центр для ветеранів
4 % від колективу
За даними Міністерства у справах ветеранів, станом на кінець травня 2024 року в Україні зареєстровано 1,2 млн ветеранів. Очікується, що після завершення війни їхня кількість, включно з членами родини, зросте до 5-6 млносіб. 70% ветеранів до мобілізації мали офіційне працевлаштування і більше половини з них шукатиме роботу після повернення до цивільного життя. Ще 10-15%, за прогнозами профільного міністерства, вийдуть на пенсію.
Тож, як йдеться у пояснювальній записці до документу, законодавчі зміни мають пожвавити процес працевлаштування учасників бойових дій.
«Законопроект покликаний посилити співпрацю бізнесу та держави уконтексті працевлаштування ветеранів війни, сприяти створенню робочихмісць, гарантованих саме ветеранам, розширити перелік сфер їх залученості,зруйнувати стереотип про вичерпний перелік посад, на які готові найматиколишніх військових, а також сприяти їх інтеграції до усіх сфер економічноїдіяльності країни», - розповідають автори законопроєкту.
А саме, пропонують встановлення нормативу для працевлаштування ветеранів війни у кількості:
• 1 особа - для підприємств з чисельністю від 8 до 25 осіб,
• 4% робочих місць для підприємств з чисельністю 25 і більше штатних працівників облікового складу.
Керівники підприємств та установ, які не будуть виконувати ці правила, нестимуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Читайте також: Працевлаштування та адаптація – «Укрзалізниця» запустила сайт для ветеранів
Внесок на підтримку працевлаштування
Також планується запровадити внесок на підтримку працевлаштування ветеранів війни. Його будуть сплачувати роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становитиме вісім і більше працівників та які в цьому кварталі не виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування ветеранів.
Не будуть платниками внеску:
• роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить менше восьми працівників;
• роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить вісім і більше працівників, та які в цьому кварталі виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування ветеранів війни, встановленого цією статтею;
• дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав.
Розмір внеску обраховується платником шляхом визначення результату добутку таких показників:
• 40 відсотків середньомісячної заробітної плати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника;
• кількість місяців у кварталі;
• різниця між встановленим нормативом робочих місць для працевлаштування ветеранів війни і середньообліковою кількістю штатних працівників – ветеранів війни за квартал, які працевлаштовані роботодавцем з урахуванням вимог, визначених цією статтею щодо розміру оплати праці.
Розмір внеску буде розраховуватися з показників кварталу, за який він буде сплачуватися.
Нагадаємо, ветеранів запрошують на безплатний онлайн-курс у сфері IT.
Фото: з відкритих джерел