Очищення та розмінування територій України від вибухівки – процес, що потребує особливої уваги, високої кваліфікації та ретельного підходу. Ветеранів, жінок та осіб, що свого часу постраждали від вибухонебезпечних предметів залучають до протимінної діяльності, що проводиться в Україні з використанням європейських практик.
Розмінування українських територій
Світовий досвід протимінної діяльності, адаптований до українських реалій - основа багатокомпонентної роботи, яку проводять структурні підрозділи Міноборони, Мінветеранів спільно з зарубіжними партнерами, що долучились до укладених угод. Міністерство оборони працює над забезпеченням рівного доступу до роботи у сфері протимінної діяльності.
З початку широкомасштабного вторгнення підрозділи Сил безпеки та оборони України:
- обстежили та очистили 592 197 га територій;
- знешкодили 910 064 вибухонебезпечних предмета.
Про це розповів начальник управління протимінної діяльності – заступник начальника Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки полковник Олег Шуварський під час воркшопу «Соціальне залучення та гендерна рівність у контексті протимінної діяльності в Україні», інформує Міноборони. Згідно з дослідженнями Женевського міжнародного центру гуманітарного розмінування (GICHD), який організував воркшоп, чимало з тих, хто постраждав від вибухонебезпечних предметів, воліли б брати активну участь у виконанні завдань протимінної діяльності.
Протимінна діяльність: хто займається
- Ветеранів та осіб з інвалідністю активно залучають до очищення й розмінування територій.
- На сьогодні - понад третина фахівців протимінної діяльності в Україні – жінки.
«Наша мета – забезпечити рівні можливості для всіх, включаючи ветеранів, жінок, людей з інвалідністю та представників різних соціальних і культурних груп. Наприклад, нині частка жінок, залучених до протимінної діяльності, становить понад 35%», – зазначив Олег Шуварський.
Після проходження спеціалізованих курсів та відповідного навчання ветерани та ветеранки, жінки, особи з інвалідністю можуть взяти участь у протимінній діяльності:
- дистанційно керувати машинами механізованого розмінування та БПЛА;
- займатися просвітницькою діяльністю;
- займатися комунікаційною діяльністю.
«Велика увага приділяється впровадженню політик, що забезпечують рівний доступ до роботи у сфері протимінної діяльності, створення спеціалізованих навчальних програм, які включатимуть як технічні, так і нетехнічні навички, необхідні для роботи у цій сфері та створення умов, що забезпечать комфортне та безпечне працевлаштування», - повідомив полковник Олег Шуварський.
- Програму у сфері протимінної діяльності з працевлаштування людей з інвалідністю, серед яких ветерани війни, в Україні реалізує ООН.
- У рамках цього проєкту перші четверо українців, які постраждали від вибухонебезпечних предметів, отримали роботу в міжнародній організації The HALO Trust. Пропозицію роботи українці отримали вже через місяць після завершення відповідного курсу із залученням осіб з інвалідністю до зайнятості в протимінній діяльності.
- Вони аналізуватимуть знімки з супутників та БПЛА для виявлення і картографування забруднених мінами територій.