З липня 2025 року в Україні впроваджують новий підхід для підтримки сімей з низькими доходами. Ініціатива Кабміну передбачає виплату базової соціальної допомоги, сума якої розраховується індивідуально, в залежності від складу родини та їхнього спільного заробітку.

Надання коштів регулюється постановою КМУ від 25.03.2025 №371 «Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги». У Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області розповіли, хто має право на виплати, як їх оформити та самостійно визначити розмір допомоги.

Читайте також: Грошова допомога до 800 тис. грн: хто з українців може отримати

Хто має право на виплати

Отримувати виплати можуть сім’ї, які на дату звернення за призначенням базової соціальної допомоги є отримувачами:

• державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;

• допомоги на дітей одиноким матерям;

• допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;

• тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

Крім того, з 1 жовтня 2025 року  перелік можливих отримувачів допомоги розшириться. На неї зможуть претендувати інші особи/сім’ї, обставини яких відповідають вимогам та критеріям, визначеним Порядком реалізації експериментального проєкту. Це зокрема, громадяни, які мають потребу в державній підтримці, певне матеріальне та соціальне становище тощо.


Читайте також: Допомога ВПО під загрозою: за що можуть припинити виплати у 2025 році

Як подати документи

Заяву на отримання базової соціальної допомоги подає уповноважений представника сімї. Її можна надіслати:

· В електронній формі з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (через портал «Дія»);

· У паперовій формі до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України, незалежно від зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Читайте також: Військові можуть отримати кілька видів матеріальної допомоги: як і коли подавати рапорти

Алгоритм призначення допомоги

Спочатку уповноважений представник сімї подає заяву про намір отримати базову соціальну допомогу та заяву про призначення.  У них потрібно вказати особисті та контактні дані, а також інформацію про всіх членів сімї.

Після цього триває перевірка даних – відомості про склад сім’ї підтверджуються через відповідні інформаційні системи та державні реєстри. Далі, за допомогою засобів Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, відбувається розрахунок орієнтовного розміру базової соціальної допомоги. Суму допомоги повідомляють уповноваженому представнику сім’ї і, якщо родина погоджується з розрахованим розміром фінансової підтримки, він підписує заяву про призначення допомоги.

Виплата нараховується за повний місяць, у якому уповноважений представник сімї звернувся за її призначенням, незалежно від дати звернення. Допомога призначається спочатку строком на шість місяців, і після цього автоматично продовжується на час реалізації експериментального проєкту (два роки).


Читайте також: Соцвиплати через Пенсійний фонд: що зміниться для українців із липня

Як розраховується розмір допомоги

«Розмір базової соціальної допомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї», - повідомляють у Пенсійному фонді.

Розмір базової величини для розрахунку становить 4500 гривень. Розмір базової величини для сімї визначається на рівні:

- 100 % такої базової величини для:

· першого члена сімї (уповноваженого представника родини);

· кожної дитини віком до 18 років;

· особи з інвалідністю 1 або 2 групи.

- 70 % такої величини – для кожного наступного члена сімї.

Нагадаємо, ветеранам у Києві збільшили щорічну грошову допомогу.

Фото: з відкритих джерел