Комплексна реформа соціального захисту стартувала в Україні ліквідацією МСЕК. А з 1 січня 2026 року українців чекають зміни у тій частині, що стосуються соціального страхування – підтримки осіб з інвалідністю, виплати лікарняних, регресів. Нова система соцстрахування, передбачена Законопроектом №12209, включатиме особливий пакет підтримки військовослужбовців після демобілізації.
Міністерство соціальної політики спільно з Мінветеранів розробило окремий механізм соціальної підтримки військових після демобілізації, що включає виплати до 100% грошового забезпечення.
"Поки ветеран перебуває в лікарні, ми продовжуємо виплачувати лікарняний у розмірі грошового забезпечення. Під час пошуку роботи виплачуватимемо 50% грошового забезпечення як допомогу по безробіттю", - зазначила перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак, повідомляє Укрінформ.
Якщо ветеран не зможе працевлаштуватися через обмеження функціональності організму після травми чи поранення, держава виплачуватиме 100% грошового забезпечення тим, хто брав безпосередню участь у бойових діях, та 60% - іншим військовослужбовцям.
Таким чином держава забезпечує взаємодію трьох напрямків - медичного, соціального та працевлаштування. Ветерани отримають допоміжні засоби реабілітації, фінансову підтримку, допомогу у перенавчанні, пошуку роботи та адаптації робочого місця.
У межах реформи соціального страхування, яку впроваджують з початку 2025 року, реабілітація не буде обов’язковою, надаватиметься за потреби, яку визначатиме лікар. За необхідності термін проходження реабілітації на період тимчасової втрати працездатності може бути подовжений до 1 року (сьогодні – до 4 місяців). Весь цей час держава буде надавати людині всю необхідну, зокрема фінансову, підтримку.
Люди, які втратили працездатність через хворобу чи травму на роботі, отримуватимуть виплати не менше своєї середньої заробітної плати.