У 2024 році були внесені зміни до Кримінального кодексу в частині, яка стосується покарань за СЗЧ (самовільне залишення частини) та дезертирство військовослужбовців. Захисники та захисниці, які вперше вчинили таке правопорушення, можуть бути звільнені від відповідальності за нього, якщо добровільно повернуться на службу та це буде погоджено командиром.

При цьому, повернутися до частини військовослужбовцям необхідно у встановлені строки. Нещодавно їх було подовжено до 1 березня 2025 року. Відповідні нововведення закріплені змінами до законодавства про військовий обов’язок та військову службу, ухваленими в січні.

Читайте також: Адаптивний одяг, засоби гігієни і не тільки - що увійде в "Пакунок пораненого"

Хто може уникнути покарання за СЗЧ

Згідно із змінами, що вносяться законопроєктом №12076, захисники та захисниці, які самостійно повернулися із СЗЧ до 1 березня, мають право бути поставленими на облік. При цьому командир підрозділу зобов’язаний відновити службу для такої особи не пізніше, ніж за 72 години. Також продовжується дія контракту та поновлюються всі види забезпечення (продовольчого, речового та інших).

Як зазначили автори правового навігатора Правозахисного центру для військовослужбовців "Принцип", після добровільного повернення військовослужбовця до частини та його погодження командиром дані передаються прокурору, який буде клопотати перед судом про звільнення захисника/захисниці від відповідальності за СЗЧ.

"Якщо суд ухвалить таке звільнення від відповідальності, то з дня повернення на службу поновлюються грошові виплати та забезпечення, які були призупинені після того, як командир подав заяву про СЗЧ, - йдеться в поясненні. - Якщо згода командира була отримана на етапі досудового розслідування, прокурор має подати клопотання до суду без проведення розслідування в повному обсязі".

Читайте також: Оформити відстрочку від мобілізації зможе ще одна категорія українців - подробиці

При цьому законом передбачено, що повернутися на службу можна як у свою частину, так і в іншу, якщо це письмово погоджено командуванням  цієї частини. Реалізувати можливість такого переходу можна, зокрема, через звернення до Військової служби правопорядку та направлення в резервний батальйон.

Як повернутися на службу із СЗЧ

Поновитися на службі після самовільного залишення частини можна не тільки повернувшись до своєї частини. Це право також реалізується через подачу рапорту в застосунку "Армія +". Необхідний функціонал було запущено в грудні 2024 року. При цьому жодні санкції до захисника чи захисниці застосовані не будуть:

"Якщо людина повертається із СЗЧ вперше, до неї не застосовуються жодні санкції. Більше того, для людини гарантовано і швидко будуть проведені всі заходи реінтеграції, поновлення на службі, всі соціальні виплати і так далі. Тобто це дуже важливо для швидкого повернення на службу", - зазначала раніше  заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко.

Після опрацювання рапорту військовий отримає повідомлення щодо необхідності прибути у нову частину батальйону резерву протягом доби. Там його швидко поновлять на службі, а пізніше він зможе перевестися до іншої військової частини, яку вважає релевантною для себе та де почуватиметься вмотивовано.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, коли в застосунку "Резерв +" з’являться електронні направлення на ВЛК.

Фото: з відкритих джерел