Захисники та захисниці, які самовільно залишили військову частину (вчинили СЗЧ) або дезертували, а також їхні близькі будуть позбавлені права на пільги, виплати та компенсації, передбачені українським законодавством. Про це йдеться в законопроєкті №13177 "Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку проходження військової служби окремими категоріями військовослужбовців під час дії воєнного стану", нещодавно ухваленому Верховною Радою України.
Читайте також: СЗЧ "без наслідків" – як військовому повернутися та де можна продовжити службу
За яких обставин учасникам бойових дій можуть скасувати пільги та виплати
Законопроєктом встановлюються правила для військовослужбовців (зокрема, учасників бойових дій), які вчинили СЗЧ або дезертували під час воєнного стану. Частина нововведень стосується права на пільги, компенсації, гарантії (як самих захисників та захисниць, так і членів їхніх родин) та призначення грошового та інших видів забезпечення.
Документом закріплені наступні моменти:
- військовому, якому призупинено службу/який вчинив ЗСЧ чи дезертував під час воєнного стану, не надається право на пільги, гарантії та компенсації, передбачені законодавством. На цей час ними не можуть скористатися й члени його родини;
- термін відсутності на службі не зараховується до вислуги, а виплати, забезпечення та пільги не надаються в цей період;
- повернувшись із СЗЧ, воїни можуть продовжити службу за рішенням командира. При цьому порушення кримінального провадження не має значення, а з цього моменту їм поновлюються соціальні гарантії та пільги, встановлені чинним законодавством.
Також згідно з законопроєктом, військова служба громадян, які самовільно залишили частини чи дезертували під час воєнного стану, не призупиняється. Однак якщо вони вчинили СЗЧ та не повернулися до моменту скасування/припинення воєнного стану, військова служба буде призупинена наступного дня.
Водночас з тим, документом продовжується дія спрощеного механізму добровільного повернення із СЗЧ - до 30 серпня 2025 року. Зауважимо, що станом на ранок 6 травня законопроєкт ухвалено Верховною Радою України, але ще не підписано Президентом.
Нагадаємо, через високий рівень самовільного залишення військових частин на початкових етапах служби у ТЦК та навчальних центрах мобілізованих консультуватимуть та навчатимуть юристи, психологи та волонтери. Експеримент, спрямований на всебічну підтримку новобранців, запустили в українському війську.
Фото: з відкритих джерел