У Міністерстві оборони України зробили заяву щодо передбачених чинним законодавством повноважень органів різних гілок влади у процесі розшуку та притягнення до відповідальності ухилянтів від мобілізації.
З початку повномасштабного вторгнення понад 500 тисяч осіб оголошено в розшук через ухилення від мобілізації, повідомляє офіцерка управління комунікації командування Сухопутних військ Наталія Кіндратів. Розшуком порушників займається національна поліція, але віднайти таку кількість людей наявним ресурсом доволі складно. Коментар Наталії Кіндратів дивись тут.
Розшукувати ухилянтів – це не функція ТЦК
Перший заступник Міністра Оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк зазначив, що зараз інформаційний простір у питанні ухилянтів зосереджений на конфліктних історіях, що викликають негативні реакції у суспільстві. Працівники ТЦК та СП не мають права здійснювати розшук осіб, які ухиляються від мобілізації, передає "Укрінформ".
"Значна кількість українців переконана, що за мобілізацію відповідають винятково ТЦК. Це не так. Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" чітко визначає всіх учасників процесу, їхні завдання та зону відповідальності. Велика частина завдань з мобілізаційних заходів покладена на органи влади та поліцію. Наприклад, якщо військовозобов'язані громадяни України під час дії правового режиму воєнного стану не з'являються до ТЦК, то забезпечити їхню доставку мають місцеві органи влади та поліція. Для цього вони наділені достатніми повноваженнями", – пояснює Іван Гаврилюк.
Мобілізації повинна передувати роз’яснювальна робота в громадах
За словами першого заступника міністра оборони, місцева влада повинна здійснювати інформаційну діяльність, роз’яснювальну роботу у громадах, щоб донести до людей важливість захисту країни.
"Ви ж розумієте, що без мобілізації ми втратимо країну. Скільки б у нас не було роботизованих комплексів, засобів ураження, озброєння і військової техніки – усім цим керує людина", - додав заступник міністра Гаврилюк.
Генерал зазначив, що зараз інформаційний простір зосереджений на негативі, який поширюється щодо працівників ТЦК, і це є неприйнятним.
Нові схеми для ухилянтів викрито у кількох регіонах України
Правоохоронці викрили у різних регіонах України 17 організаторів схем ухилення від мобілізації, інформує Армія Inform, посилаючись на прес-службу СБУ. Фігуранти продавали фіктивні медичні довідки про інвалідність або переправляли ухилянтів за кордон в обхід пунктів пропуску, а вартість таких незаконних послуг становила до 14 тисяч доларів.
Найбільше - 7 фігурантів викрито у Хустському районі Закарпатської області, серед яких — посадовці медичних установ і адвокат. Вони продавали фіктивні медичні висновки для «списання» потенційних призовників з військового обліку за станом здоров’я.