Уряд ухвалив проєкт закону, спрямований на розширення державної підтримки українських родин з дітьми. Ініціатива охоплює весь період – від планування вагітності до настання самостійності дитини, і включає медичну, соціальну та освітню допомогу.
Серед ключових змін – підвищення одноразової виплати при народженні дитини до 50 000 грн, щомісячна допомога у 7 000 грн для жінок без страхового стажу, а також нова програма «єЯсла», яка передбачає фінансову допомогу для працюючих батьків. Законопроєкт розроблено Мінсоцполітики у співпраці з МОЗ, Мінекономіки та МОН. Ініціатива є частиною Стратегії демографічного розвитку України до 2040 року.
Читайте також: Ветерани мають право на компенсацію за навчання дітей – як отримати
Нові «дитячі» виплати
Проєкт закону передбачає підвищення розмірів низки «дитячих» виплат, зокрема:
· підвищення одноразової виплати жінкам, які народили, до 50 тис. грн (наразі її розмір складає 10 320 грн);
· підвищення розміру допомоги для незастрахованих осіб - 7 000 грн щомісяця (наразі розмір допомоги складає 25% від розміру прожиткового мінімуму, тобто 757 грн щомісяця);
· продовження виплати «Пакунок малюка». Батьки новонароджених продовжать отримувати натуральну допомогу «пакунок малюка» або грошову компенсацію у розмірі 7 689 грн.
Крім того, до досягнення дитиною одного року буде передбачена грошова допомога, як для застрахованих, так і для незастрахованих осіб. Наразі планується, що її будуть виплачувати з 3 до 12 місяців після народження дитини і вона становитиме 7 тис. грн.
Після того, як дитині виповниться один рік, батьки матимуть вибір: доглядати дитину вдома до трьох років або повернутися на роботу. У випадку повернення до професійної діяльності, в рамках програми «єЯсла», держава буде оплачувати послуги з догляду за дитиною. Така допомога надається у розмірі 8 тис. грн щомісячно. Проте, якщо мати (або батько) вирішать доглядати за дитиною до трьох років, за ними збережеться сплата ЄСВ протягом всього цього періоду.
Також передбачені виплати при зарахуванні дитини до школи. Це програма «Пакунок школяра», в рамках якої батькам надається 5 тис. грн на купівлю канцелярських товарів, одягу та взуття.
Читайте також: Звільнення з військової служби багатодітного батька неможливе - за яких обставин
Додаткова підтримка для дітей з інвалідністю
Для родин, які виховують дітей з інвалідністю, планують запровадити додаткову підтримку, а саме:
· надання послуги раннього втручання;
· допомогу для догляду за дитиною «єЯсла» у підвищеному розмірі (до 16 000 грн);
· соціальну послугу з комплексного розвитку та догляду дітей з інвалідністю;
· послуги асистента дитини або соціальну послугу супроводу під час інклюзивного навчання;
· реабілітаційні заходи тощо.
За загальним пакетом, який розробив Уряд, сукупний обсяг підтримки на одну родину від народження до досягнення дитиною 18 років становитиме в поточних цінах не менше 1,08 млн грн. Ці кошти будуть направлені на допологову та післяпологову підтримку, дошкільну підтримку, підтримку в школі, підтримку студентів закладів професійно- технічної освіти та коледжів.
«Ми переходимо від фрагментованої несистемної підтримки до цілісного підходу, коли держава підтримує родину з дитиною від планування батьківства і до моменту самостійного виходу дитини у світ. Для нас дуже важлива кожна дитина в Україні. Ми дякуємо кожній родині, яка взяла на себе сміливість народжувати і виховувати дітей в нашій країні і ми, як Уряд, зробимо все, щоб такі родини відчували підтримку», – зауважив Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Крім того, законопроєкт не обмежується соціальною допомогою. Він також включає медичну підтримку та допомогу під час отримання освіти. Детально ознайомитися з запланованими нововведеннями можна за допомогою інфографіки від Мінсоцполітики.
Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, які пільги діють для дітей учасників бойових дій.
Фото: з відкритих джерел