Кабінет міністрів України встановив заборону щодо направлення призовника, військовозобов’язаного чи резервіста з інвалідністю на ВЛК для проходження медичного огляду.
Внесено відповідні зміни до чинного законодавства
Відповідне рішення ухвалено на засіданні уряду 14.02.2025, повідомив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук. Кабінет Міністрів України вніс зміни до двох документів: «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»; «Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів», інформує «Антикризовий медіа-центр».
Як це працює
До Єдиного державного реєстру призовників, відомого як автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система «Оберіг», буде включатися інформація про наявність інвалідності, яку можна буде отримати шляхом електронного запиту через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, з подальшим відображенням таких відомостей у військово-обліковому документі в електронній формі. Відповідні відомості про наявність інвалідності зможуть надаватися за запитом особи через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, з подальшим відображенням таких відомостей у військово-обліковому документі в електронній формі.
У разі внесення до «Оберігу» відомостей про наявність у особи інвалідності, таких осіб на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду тепер не направлятимуть.
Автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система «Оберіг» вже може здійснювати обмін даними з низкою державних реєстрів, що спрощують роботу з обліку військовозобов’язаних громадян України.
До цього було так
Нагадаємо: відповідно до попередньої версії постанови про “Порядок оформлення та видачі військово-облікового документа для призовників”, були зобов’язані проходити ВЛК, хоча згідно Статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” особи з інвалідністю мали відстрочку від мобілізації.
Тим самим створювалося додаткове навантаження на адміністративну діяльність ТЦК та СП та лікарів військово-лікарських комісій.
Зміни стосуються й доглядальників за дітьми з інвалідністю
Окрім цього, зміни в постанові відтепер дозволяють замість подання оригіналів документів на відстрочку по догляду за дитиною з інвалідністю до 18 років надавати завірену копію.
Тепер копії медичного висновку можуть бути засвідчені органами соціального захисту, закладом охорони здоров’я, органом Пенсійного фонду України чи нотаріально, а також копії інших документів, що посвідчують інвалідність, засвідчені підписом особи, що їх подає (за умови пред’явлення оригіналів).