Внутрішньо переміщені особи (ВПО) відтепер офіційно знаються мешканцями громад, в яких вони проживають. Відповідна норма закріплена Законом України №7283 "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законодавчих актів щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування", який 6 січня 2025 року було підписано Президентом.
Про це повідомив голова Тимчасової спеціальної комісії ВРУ з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України (ТСК з питань захисту право ВПО), Павло Фролов.
Читайте також: Виплати на оренду житла для ВПО – коли переселенцям очікувати на кошти
Які зміни вносить новий закон
За словами Павла Фролова, підписання цього закону, його ухвалення є важливим кроком до адаптації та успішної інтеграції сотень тисяч внутрішніх переселенців до громад.
"Для багатьох ВПО повернення додому наразі неможливе. Адаптація в нових громадах — це не лише про тимчасове проживання, а й про створення відчуття стабільності, можливість брати участь у житті громади та будувати нове майбутнє, - зазначив він. - ТСК продовжує працювати над захистом прав ВПО, адже тільки об’єднавши зусилля, ми зможемо забезпечити гідне життя для кожного українця".
Документ відкриває для внутрішньо переміщених осіб ряд можливостей, зокрема:
- брати участь у загальних зборах громади;
- ініціювати розгляд ініціатив мешканців місцевою радою;
- брати участь у планування і розподілі коштів місцевого бюджету.
Крім того, закон запроваджує проведення місцевих референдумів. Вони неможливі до припинення/скасування воєнного стану, проте після завершення можуть стати невід’ємною частиною народного волевиявлення. Також більший вплив отримали електронні петиції – їхні результати будуть розглядати оперативніше, на черговій сесії міськрад.
Нагадаємо, українці можуть подати заяви на виплати за втрачену нерухомість на окупованих територіях.
Фото: з відкритих джерел