Повномасштабне вторгнення росіян завдало українцям чимало проблем та болісних втрат. Мільйони людей були вимушені залишити свої домівки, хтось втратив житло, інші - близьких та рідних, а частина територій опинилася під окупацією. Зважаючи, що не всі наші громадяни залишили тимчасово захоплені райони, в родинах виникає чимало проблем. Зокрема, як довести факт смерті родича, який залишився по інший бік лінії фронту.
Читайте також: Реєстр збитків для України приймає заяви від родичів про смерть внаслідок війни
Як повідомили на сторінці Громадської організації "Донбас SOS" в соцмережі Facebook, встановлення факту смерті є одним з найбільш поширених питань, з яким люди звертаються до юристів. При цьому останнім часом учасники цього процесу стикаються з новими проблемами при зверненні до суду.
Так, від грудня 2024 року заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованих територіях масово залишаються без руху. А у судах вимагають надати додаткові документи:
1. Приналежність до громадянства України. Однак з юридичної точки зору не невиправдано, адже звернутися до суду мають право не лише громадянки та громадяни нашої країни, так і іноземці та особи без громадянства;
2. Приналежність до громадянства України особи, яка померла на тимчасово окупованій території. При цьому обов’язковість надання такого документа не передбачена чинними нормативно-правовими актами, а в заявника його може й не бути. Тож вимога суду надати цей доказ є неправомірною та має ознаки перешкоджання у доступі до правосуддя.
Якщо у вас є необхідність звернутися до суду із такими питаннями, то отримати допомогу можна на гарячій лінії "Донбас SOS" - 0800309110 (дзвінки безкоштовні). Також є можливість звернутися до фахівців через месенджери Viber/Telegram/Whatsapp за номером (093) 500-69-18.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, чому ВПО з тимчасово окупованих територій стикаються з проблемами у призначенні та виплаті компенсації за зруйноване житло.
Фото: з відкритих джерел