З 1 січня 2025 року процес встановлення групи інвалідності як для цивільних, так і для військових визначається оцінюванням повсякденного функціонування, яке здійснюють експертні групи, що діють на базі визначених багатопрофільних медичних закладів.
Шлях військовослужбовця для отримання статусу інвалідності описує сайт МОЗ.
Тож є 4 етапи покрокового шляху військовослужбовця до отримання статусу інвалідності:
I. Стабілізація стану та документування обставин.
Перший час після поранення в зоні бойових дій найкритичніший та включає:
- домедичну допомогу;
- евакуацію з зони бойових дій;
- документування: перший медичний документ форма 100, «картка пораненого», фіксація обставин поранення, медичні діагнози, первинна медична допомога.
Якщо поранення сталося в зоні постійної дислокації, є роз’яснення.
II. Направлення на ВЛК. Підготовка рапорту.
Після стабілізації стану військовослужбовця його направляють на ВЛК з метою оцінки стану здоров’я та продовження служби, чи прийняття інших рішень наказ Міноборони від 14.08.2008 № 402.
Документи для ВЛК:
- Направлення від командира частини або лікаря медпункту
- Медична книжка, медичні карти стаціонарного або амбулаторного хворого, витяги.
- Довідки із закладів охорони здоров’я.
- Свідоцтва про хворобу.
- Витяги з книги обліку хворих в амбулаторії під час первинного звернення.
- Остеження: лабораторні результати, рентгенівські знімки, результати МРТ чи КТ, консультативні висновки лікарів.
- Документи, що посвідчують особу: військовий квиток (посвідчення офіцера); паспорт громадянина України.
- Додаткові характеристики (за потреби у випадку психічних розладів).
- Довідка про обставини поранення, що відбулося під час виконання службових обов’язків, готується в/ч, підписується командиром, у паперовому або електронному вигляді направляється до медзакладу, де відбувалося лікування додаток 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ. Якщо її не видано, необхідно звернутись до командира з рапортом про складення такої довідки.
- Посвідчення учасника бойових дій за наявності.
- Витяги з особової справи військовослужбовця.
Документи підписуються командуванням в/ч, завіряються печаткою.ВЛК аналізує медичні обстеження, дані про лікування, проводить огляд військового. За умови суттєвого впливу травми на несення служби, здійснює направлення на оцінювання повсякденного функціонування.
Військовослужбовець може особисто звернутися до командира в/ч з рапортом про направлення на ВЛК, зазначивши підстави: наявність травм, наслідків поранення, контузії або захворювань, які впливають на здатність виконувати службові обов’язки. Наказ Міноборони від 14.08.2008 № 402 регламентує порядок підготовки направлення на ВЛК безпосереднім командиром за рекомендацією лікаря.
III. Експертне оцінювання повсякденного функціонування
Після проходження ВЛК, голова комісії, або лікуючий лікар готують електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування з метою встановлення групи інвалідності.
Де Як Коли
Медичний багатопрофільний заклад , на базі якого працюють експертні групи, пацієнт може обрати з лікуючим лікарем, з існуючого електронного переліку .
Адміністратор лікарні протягом 5 днів має поставити справу в чергу, система визначить дату та час оцінювання. Військовослужбовець отримає сповіщення на e-mail, або поштою.
Формат роботи експертної групи. Експертна команда може працювати: очно, заочно, за допомогою засобів телемедицини або з виїздом до місця перебування пацієнта.
Цифровізація документообігу, електронна система, деперсоналізація. Групи формуються за принципом деперсоналізації. Пацієнт не знає, хто увійшов до складу групи, і лікарям до початку роботи не відоме прізвище пацієнта.
Тривалість оцінювання - до 30 днів з моменту подання електронного направлення.
IV. Отримання результатів
Результати включають:
- ступінь функціональних обмежень;
- вплив травми чи захворювання на щоденне життя;
- рекомендації щодо реабілітації та соціальної підтримки.
На основі цих даних визначається група інвалідності або ступінь втрати працездатності. Висновок вноситься до електронної системи, надсилається пацієнту на e-mail чи поштою.
Отримавши рішення, військовослужбовець може:
- Подати заяву на отримання одноразової грошової допомоги, якщо інвалідність отримана внаслідок поранення чи контузії, пов’язаного з виконанням службових обов’язків.
- Розпочати оформлення соціальних виплат або інших пільг, передбачених для осіб зі статусом інвалідності.
- Організувати як медичну, так і соціальну реабілітацію, спрямовані на полегшення умов життя.
Закон передбачає процедуру оскарження ухваленого рішення у випадку незгоди. Скаргу можна подати у термін до 40 днів з моменту отримання висновку, до Центру оцінювання функціонального стану особи за адресою: Україна, 49005, м. Дніпро, провулок Феодосія Макаревського, 1-А. Або звернутися до лікаря, який має оформити скаргу в електронній системі. Скарга має містити:
- ПІБ скаржника.
- Адреса проживання або перебування.
- Контактні дані (телефон, e-mail).
- Вимоги та їх обґрунтування.
- Дата складання скарги.
У випадку порушення прав, можна звернутись до Офісу омбудсмена у визначеному порядку.
На сайті Міністерства охорони здоров’я розмістили інформацію для пацієнта.
З питань щодо реформи МСЕК та системи оцінювання повсякденного функціонування можна звертатися на гарячу лінію МОЗ за номером 0800 505 201 щоденно з 8.00 до 20.00.