В Україні вже четвертий рік триває воєнний стан та загальна мобілізація. За цей час на захист країни встали сотні тисяч чоловіків та жінок, однак фронт все ще потребує свіжого поповнення. Водночас законодавством передбачено надання відстрочок від призову деяким категоріям громадян.

Проте останнім часом військовозобов’язані почали стикатися з ситуаціями, коли Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) відмовляють у прийомі документів на відстрочку без узгодження з боку військово-лікарської комісії (ВЛК). Чи законно це, на своїй сторінці у соцмережі Facebook пояснила адвокатка Дар’я Тарасенко.

Читайте також: Скільки штрафів ТЦК та СП може накласти одночасно – роз’яснення адвокатки

"Все частіше чуємо на консультаціях скарги на те, що ТЦК  не приймає заяву на відстрочку (продовження відстрочки), доки не буде "погодження" з іншого кабінету. Той самий "інший кабінет" вимагає спочатку пройти ВЛК.  Такі дії є незаконними!", – повідомила юристка.

За її словами, незаконність відмови приймати документи на відстрочку обґрунтована наступними моментами:

1. Працівники ТЦК не мають права відмовити прийняти документи від військовозобов’язаного, адже рішення, чи надавати йому відстрочку від мобілізації, прийматимуть не вони, а спеціальна комісія.

2. Відмова у наданні відстрочки через непройдену ВЛК суперечить чинному законодавству, що вже доведено судовою практикою.

3. У більшості випадків ТЦК заборонено відправляти громадян проходити військово-лікарську комісію, якщо вони подають заяву на надання або продовження відстрочки (детальніше дивіться у схемі нижче).

Читайте також: Що буде після проходження ВЛК - у ТЦК спростували головні міфи

"/Зважаючи на це/, закликаю ТЦК припинити таку протиправну практику, - написала Дар’я Тарасенко. - І закликаю військовозобов'язаних не залишати такі дії поза увагою, а скаржитись на такі дії ТЦК - наприклад, на гарячу лінію Міноборони або подачею письмової скарги вищому ТЦК та СП".

Нагадаємо, раніше ми розповідали, чи можуть мобілізувати тимчасово непридатного військовозобов’язаного та за яких умов це відбувається.

Фото: з відкритих джерел