З 1 лютого 2025 року змінюється сума виплат сім’ям військовослужбовців, які захоплені в полон, чи вважаються зниклими безвісти. Особисте розпорядження військового на випадок полону чи зникнення безвісти фіксує суму виплат.
З 1 лютого 50% грошового забезпечення виплачується родичам полонених та зниклих безвісти
Родичі військовослужбовців, захоплених в полон, або зниклих безвісти, отримуватимуть грошове забезпечення військовослужбовця не в повному розмірі, а лише половину - 50%. Друга половина не згорає, а чекає на військовослужбовця, доки він повернеться, а у випадку смерті військовослужбовця включається у склад його спадщини, пояснює адвокат Дар’я Тарасенко. Порядок виплат родичам захоплених в полон або безвісно відсутніх військовослужбовців визначається Постановою КМУ від 30 листопада 2016 р. № 884.
Особистим розпорядженням військовослужбовця частка виплат фіксується
Це нововведення про 50% виплат від грошового забезпечення військовослужбовця не стосується родичів тих військових, які склали особисте розпорядження на випадок свого потрапляння в полон чи зникнення безвісти. Тож якщо таким розпорядженням передбачена інша частка, виплачується саме зазначена - вона може бути і 100%.
Особисте розпорядження - заповіт військового - на випадок полону чи зникнення безвісти
Порядок складання такого особистого розпорядження - такий самий, як і розпорядження на випадок загибелі.
- Особисте розпорядження складається письмово в довільній формі із зазначенням військового звання, прізвища, імені та по батькові, дати народження, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків, а також місця і часу складення особистого розпорядження.
- В особистому розпорядженні обов’язково зазначаються частка (частки) належної до виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі, зникнення безвісти, захоплення в полон а також особа (особи), якій (яким) здійснюватимуться такі виплати.
- Особисте розпорядження повинно бути особисто підписане військовослужбовцем, військовозобов’язаним або резервістом, який призваний на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
- Посвідчити справжність підпису можна у командира ВЧ,
- або Посвідчити справжність підпису можна у нотаріуса.
Кому передати особисте розпорядження
- Оригінал особистого розпорядження передається військовослужбовцем командиру в/ч.
- Якщо розпорядження посвідчено командиром в/ч - в той же день, якщо нотаріусом – протягом 10 днів.
- Командир робить запис про прийняття розпорядження на копії такого розпорядження. Копія залишається на зберіганні у військовослужбовця.
- Оригінал особистого розпорядження передається командиром в/ч до служби діловодства, де реєструється.
- Потім особисте розпорядження надсилається для зберігання до ТЦК.
- Законом визначено: оригінал особистого розпорядження зберігається у відповідних ТЦК та СП за місцем реєстрації. Копія – у військового.
Детальне роз’яснення щодо складання особистого розпорядження читайте тут.
Порада від адвоката
Військовослужбовцям, які розуміють, що існує хоча б мінімальний ризик потрапляння в полон чи зникнення безвісти, доречно подбати про свою родину заздалегідь і вже зараз скласти таке особисте розпорядження.
Члени сім'ї військовослужбовця, який вже перебуває в полоні чи вже зник безвісти, змінити ситуацію не можуть: вони з 1 лютого отримуватимуть лише половину - 50% грошового забезпечення.