(Продовження). У попередній публікації від 06.02.2025 «Звільнення з ЗСУ: історія реінтеграції ветеранки» я розпочала власну історію - призову жінки до лав ЗСУ за мобілізацією та описала шлях: до ТЦК, звільнення з роботи на час служби за призовом під час мобілізації, виконання військових службових обов’язків, звільнення за сімейними обставинами. Ця, друга частина публікації – власне, про ту важку дорогу до себе, що зараз так гучно називають «реінтеграцією ветеранів».
Для чого пишу цю, свою історію реінтеграції
Знаєте, не відпускає… Ділюсь власним досвідом, який здобула як громадянка своєї країни, як посадовець, захисник, ветеран. Аби військовослужбовці, хлопці й дівчата, були більш підготовлені до викликів, які чатують уже на пероні того мобілізаційного потягу, що везе тебе в невідомість. У чомусь мій шлях типовий, характерний для більшості тих, хто звільнився. У чомусь цей шлях унікальний. Прикро, що та «унікальність» пов’язана з людським фактором. Навіть не з системою – з окремими випадками: грубого ігнорування громадянських прав, моралі, чинного законодавства.
«Вас тут нікто нє ждал!»
З витягом з наказу про звільнення з військової служби прибула до міськради, де пропрацювала 9 років керівником структурного підрозділу чисельністю 25 осіб, який давав досить високі показники з впровадження інструментів прозорості, доступності, публічності у всеукраїнських рейтингах… Нагадаю, посада на час військової служби зберігається. Я ще не знала, що відкриваю двері до пекла…
На цьому моменті своєї «сповіді» порушу дуже ковзку, делікатну, але важливу тему, про яку здебільшого мовчать. Для того, щоб поважали того, хто у пікселі, він має повернутися на щиті – живих, звільнених у запас не люблять: вони дратують, заважають, вони не зручні й не бажані. Про це говорять й психологи, яким вдалося розговорити хлопців, які звільнилися. Відчула це й на собі…
Як поновитись на роботі після звільнення з військової служби
Питання повернення на попереднє місце роботи регулюється статтею 119 Кодексу законів про працю України (КЗпП) .
- Збереження місця роботи: працівники, які були призвані на військову службу, мають право повернутися на попереднє місце роботи після демобілізації. Роботодавець зобов'язаний відновити працівника на його колишньому робочому місці або на рівнозначній посаді з аналогічними умовами праці.
- Збереження посади: роботодавець зобов'язаний зберегти за працівником посаду, яку він обіймав до призову на військову службу. Це означає, що після повернення з військової служби працівник має право на відновлення на тій же посаді з тими ж обов'язками і умовами праці.
Міський голова, здивований моєю появою, єдине, що міг вимовити (до слова, російською), глянувши на витяг з наказу: «Так а что мнє с етім дєлать?» У робочому кабінеті з’явилася особа, яка виконувала мої обов’язки, із словами: «Так ви ж говорілі, што уже нє вєрньотєсь». Можна було впасти в транс від такої зустрічі, але після армійських буднів здивувати чимось людину вже важко. Робота є робота, тож подивилася на документацію по департаменту, що приймалася без мене, і з цільовою програмою фінансування – до міського голови. 1 мільйон 800 тисяч бюджетних коштів на ЗМІ під час війни!? – І це, коли ми з хлопцями зі своїх коштів скидалися на ремонт машин, на пальне, та на все! Якщо не відміните, буду діяти! Після цього керівництво «вжило заходів». Запустили процес скорочення. Департамент ліквідували, і скоротили аж 1 особу – директора. Так я залишилась на вулиці.
Вийшла з місцевого «білого дому», пригадала перші години війни, як вантажили на вивіз документи, а ворожі танки вже були на підступах… Треба діяти, купа питань, які не було кому задавати. Як обривала телефон голови, аби бодай зрозуміти, що ми, як влада, робимо? Люди в паніці, а ми не даємо жодної інформації, бо її не маємо, - та по той бік дроту було глухо. Від початку повномасштабки я з прикордонного міста Суми так і не виїжджала…
Правовий захист
У визначені терміни разом з адвокатом ми склали позовну заяву до суду, аби оскаржити неправомірне рішення щодо мого звільнення з роботи. Те рішення було «білими нитками шите», з допущенням грубого порушення трудового законодавства. Послуги адвоката були оплачені за мій власний кошт. Програти справу було недопустимо. Чесно, я не знала на той момент, хто і як може надати якісну безоплатну правову допомогу та наскільки вона буде ефективною, тому розраховувала тільки на власні сили.
Важливо знати про право ветеранів війни на безоплатну правничу допомогу
Ветерани війни та члени їх сімей, сімей загиблих Захисників України мають право на безоплатну первинну та вторинну правничу допомогу. Вони можуть отримати такі види правничих послуг:
- захист;
- здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
- складення документів процесуального характеру.
Для отримання безоплатної вторинної правничої допомоги ветерани подають такі документи:
- звернення про надання БВПД;
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
- завірене клієнтом/представником клієнта посвідчення встановленого зразка (посвідчення учасника бойових дій, посвідчення особи з інвалідністю, посвідчення членів сімей загиблих. Це передбачено в Методичних рекомендаціях щодо організації надання БВПД (наказ КЦ від 05.01.2023 № 1).
За 2024 рік до юристів системи БПД звернулося 7500 захисників України та членів їх сімей за консультаціями або допомогою у зверненні до суду. З правничих питань можна звернутися до юристів системи Безоплатної Правової Допомоги.
Статус УБД
Паралельно з розформуванням нашого батальйону тривали процеси передачі особистих справ. Командир військової частини повідомив, на кого з військовослужбовців підготували документи та подали на отримання статусу учасника бойових дій. Своє посвідчення я отримала в травні: от тоді вже й плакала… а навколо знову квітнув бузок і тюльпани, як і рік назад, коли я наважилась піти служити…
Як отримати статус УБД
- Процедура отримання УБД зазнала значних змін та стала простішою, швидшою та цифровізованою. У червні 2024 року почав діяти Закон України 3637-IX, який затверджує порядок оформлення статусу УБД у Дії. У вересні Кабмін також ухвалив порядок отримання УБД під час воєнного стану онлайн або автоматично.
Медична допомога
Вибухнуло дуже потужно, там де й не чекала. Моя стоматологиня підняла рентгенограми річної давнини зі словами: «Та ні, я ж пам’ятаю, такої ситуації у вас не було». Стреси, переохолодження, інші чинники екстремальних умов далися взнаки – і тепер мова йшла про глобальне імплантування, протезування, інакше… Обійшла місцевих фахівців, та й подалася до Києва. Робота тривала 6 місяців, а вартувала таких коштів, що довелося позичати, аби зібрати всю суму.
Та біда не приходить сама… Болі виснажували…Бронік на жіночу нетреновану спину, стреси, яких вистачало, видалися ще тим випробуванням. Висновки МРТ та КТ обстежень привели мене до Національного інституту раку, де частина діагнозів була знята, - а потім до Інституту нейрохірургії. На стаціонарах у столичній та місцевих лікарнях всі препарати за лікарським призначенням були придбані за власний кошт, як УБД, мені дали лише якісь пігулки. Вималювалася потреба у санаторному лікуванні. І я зібрала увесь свій ресурс (кредитний ліміт, якщо точніше) і поїхала до Хмільника… Але то все напівзаходи, ситуація серйозна, і питання стоїть про дуже дороговартісне оперативне втручання, але це наразі - на паузі.
Медичні пільги ветеранам
УБД а також їхні родини мають право на пільги від держави. Це регламентується Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». УБД мають право на:
- безкоштовні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів;
- першочергове безкоштовне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів); все про стоматологічні послуги ветеранам читай тут:
Поновлення на роботі
Суд визнав протиправними дії щодо мого звільнення. І, згідно з прийнятим рішенням, мене негайно поновили на посаді… якої вже не було!.. Пізніше ми виграли й апеляцію. За той час міського голову Вищим антикорупційним судом було усунуто з посади. Рішенням сесії знято двох його заступниць, міська влада, здавалося, перезавантажується. Я отримала якусь краплю надії на відновлення справедливості, але даремно. Люди, які обстоюють правду та пильнують витрачання бюджетних надходжень стають небезпечними для влади. Було багато інсинуацій навколо наявних вакансій. Та я вдруге залишилась без роботи з усіма своїми законодавчо визнаними перевагами при вивільненні працівників: досвід безперервної роботи, освіта, висока кваліфікація, показники продуктивності, врешті – статус УБД. Повне ігнорування букви закону заради призначення своїх… Не захотіла більше судитися, грюкнула дверима і пішла. Оце вам така «реінтеграція» ветеранів у тих стінах, де ветеранська політика бере витоки.
Є, звісно, ще двері кабінетів омбудсменів, у які можна постукати, але чи варто?…
Активний пошук роботи
Просто наведу одну відповідь роботодавця: «Вимушені відмовити, у вас занадто висока кваліфікація для цієї посади». Працедавець скоріше візьме когось молодого-зеленого, з яким йому буде менше клопоту, аніж досвідченого працівника із сформованим професійним баченням, принципами та власною думкою. А як ще ветеран із загостреним почуттям справедливості, то буде велике «НІ» у відповідь. Тільки законодавча норма зобов’яже роботодавця змінити ставлення до ветерана, який шукає роботу.
Питання працевлаштування ветеранів законодавчо не врегульоване
- 30% ветеранів зараз не можуть знайти роботу попри те, що ринок праці потребує робочих кадрів. Про це свідчать дані дослідження Українського ветеранського фонду “Перекваліфікація та працевлаштування ветеранів. Виклики та можливості”
Повернення до себе, і біль - в собі
Сьогодні я журналіст інформаційного порталу «Ветеран». Ми з колегами багато пишемо про захист, підтримку, можливості, які держава та багато неурядових установ створюють для захисників. Це добре. Але є окремі «живі» історії, які не вписуються в загально визнані межі…
Мій біль, між тим, не вщухає. Гадаю, не лише мій, а й усіх, хто так тяжко повертається до себе після війни…