"Скажіть, будь ласка, якщо я "обмежено придатний", але маю відстрочку від мобілізації, чи маю я проходити ВЛК до 4 лютого 2025 року?", - з таким запитанням на пошту veteran.com.ua (veteraninfo24@gmail.com) звернувся один з читачів.
За кваліфікованими роз’ясненнями з приводу цієї непростої теми ми звернулися до юристів.
Читайте також: В Україні вносять зміни у правила ВЛК – чи справді непридатних не виключатимуть з обліку
Правомірність направлення на ВЛК за наявності відстрочки
Адвокатка Адвокатського бюро Романа Сацика Марія Ганіна нагадує, що наявність відстрочки не звільняє особу від обов’язків, покладених на військовозобов’язаних. До того ж, згідно з законодавством, особи, які не проходили медогляд або в яких закінчився строк дії рішення/постанови про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію.
Водночас з тим військовозобов’язані, строк дії відстрочки в яких не завершився, на медичний огляд не направляються. Виняток – випадки, коли чоловік чи жінка приймаються на військову службу за контрактом. Таким чином, станом на сьогодні в нашому законодавстві виникає певна колізія з приводу проходження ВЛК "обмежено придатними" з правом на відстрочку від мобілізації.
"Враховуючи, що статус "обмежено придатний" вже не є актуальним, а норми Закону в якомусь сенсі суперечать одна одній, ТЦК та СП можуть направити на ВЛК навіть за наявності відстрочки", - зауважує Марія Ганіна.
Адвокатка Дар’я Тарасенко також вважає правомірним направлення на ВЛК військовозобов’язаних зі статусом "обмежено придатний" та чинною відстрочкою. Вона звертає увагу на те, що заборона направляти на військово-лікарську комісію тих, хто має відстрочку, врегульована Постановою Кабміну України №560. У той час зобов’язання ТЦК та СП направити таких військовозобов’язаних на ВЛК до 4 лютого 2025 року закріплена Законом. А останній, як відомо, має вищу юридичну силу.
Чи варто "обмежено придатним" з відстрочкою з власної ініціативи йти на ВЛК
Законодавством передбачено, що ініціатором проходження ВЛК має бути ТЦК та СП: тобто, військовозобов’язаний має пройти лікарів після отримання відповідної повістки. Якщо ж ця вимога проігнорована, то особу можуть притягнути до адміністративної відповідальності. Крім того, порушення строків проходження ВЛК або ж навмисне ухилення від обов’язку повторного медичного огляду військово-лікарською комісію може розцінюватися як порушення правил військового обліку (ч.3 ст.210 КУпАП) або порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ч.3 ст.210-1 КУпАП). Санкція статей передбачає накладення штрафу в розмірі від 17 000 грн до 25 500 грн.
Читайте також: В Україні реформують систему ВЛК - пройти медогляд можна буде без відвідування ТЦК
У той же час, зауважує Марія Ганіна, буквою закону передбачені поважні причини неявки/непроходження ВЛК. Йдеться про:
- перешкоду стихійного характеру, хворобу, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили військовозобов’язаного можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
- смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Оголосити в розшук військовозобов'язаного, який будучи "обмежено придатним" самостійно не ініціював проходження ВЛК до 4 лютого 2025 року, не можна. Тим не менше, на жаль, подібна ситуація не виключена:
"Існує ризик, що ТЦК та СП намагатиметься (неправомірно!) притягнути до відповідальності та оголосити в розшук тих "обмежено придатних", хто не пройшов ВЛК до 4 лютого навіть без направлення ТЦК та СП. І якщо так станеться, такі чоловіки не зможуть бути заброньовані, доки військовозобов'язаний не буде "знятий" з розшуку, - наголошує Дар’я Тарасенко. - І з цієї точки зору тим, хто зараз має бронь і статус "обмежено придатний", є сенс самому стати ініціатором проходження ВЛК".
Нагадаємо, раніше ми публікували детальний алгоритм звільнення з військової служби за станом здоров’я.
Фото: з відкритих джерел