Вже менше ніж за місяць спливає термін, в який військовозобов’язані, раніше визнані "обмежено придатними", мають пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Згідно з законом № 3621-IX, за результатами цього обстеження вони отримають новий статус: "придатного" чи "непридатного до військової служби", "придатного до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах освіти" або "тимчасово непридатного".
Читайте також: В Україні реформують систему ВЛК - пройти медогляд можна буде без відвідування ТЦК
Пройти ВЛК необхідно до 4 лютого 2025 року. Чи має "обмежено придатний" самостійно ініціювати медогляд чи слід дочекатися повістки? Як підготуватися до ВЛК? Яка відповідальність передбачена за відмову від проходження військово-лікарської комісії?
За роз’ясненнями veteran.com.ua звернувся до адвокатки Адвокатського бюро Романа Сацика Марії Ганіної. Отримані коментарі публікуємо у вигляді невеликого інтерв’ю, а свої запитання юристам ви можете надсилати на електронну пошту veteraninfo24@gmail.com.
Що вкладається в поняття "пройти ВЛК" та як підготуватися до медичного огляду
ВЛК може зайняти не один день, до того ж раніше українці стикалися з чергами на проходження такого огляду. Що саме мається на увазі під формулюванням "пройти ВЛК" - почати проходити лікарів чи дійсно повністю завершити обстеження?
За загальним правилом "пройти ВЛК" означає не що інше, як отримати висновок військово-лікарської комісії про ступінь придатності до проходження військової служби.
Відповідно до Наказу МОУ № 402, строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень не можуть перевищувати чотирьох днів. За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об’єктивної інформації про стан її здоров’я, загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень не може перевищувати 14 днів.
Однак на практиці стикаємося з тим, що пройти ВЛК за чотири дні далеко не завжди можливо, у звʼязку з чим строки продовжуються.
Читайте також: Направлення на ВЛК з’явиться у застосунку "Резерв+" – відома дата запуску послуги
Який алгоритм проходження ВЛК? Якщо людина НЕ отримала повістку на проходження комісії, їй необхідно самостійно звернутися до ТЦК? Чи можна прийти на ВЛК БЕЗ повістки?
Законом України № 3621-ІХ встановлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання ним чинності підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Аналіз даного твердження дозволяє дійти висновку, що саме ТЦК та СП має проявляти ініціативу та направляти військовозобов’язаного на проходження ВЛК з метою визначення актуального ступеню придатності до військової служби. Тобто, ТЦК та СП направляє відповідну повістку або особисто під час візиту видає направлення на проходження військово-лікарської комісії. Військовозобов’язаний проходить огляд у всіх необхідних лікарів. Отримує висновок ВЛК, який передається в ТЦК та СП. Вносяться відомості у військово-обліковий документ про актуальний ступінь придатності до проходження військової служби.
Якщо ж особа має намір пройти ВЛК за власним бажанням, необхідно записатися в електронну чергу на конкретну дату та час до відповідного кабінету в ТЦК та СП, де отримати направлення на проходження військово-лікарської комісії.
Як підготуватись до проходження ВЛК?
Враховуючи, що на проходження ВЛК виділяється досить небагато часу, раджу завчасно підготуватися до комісії, підготувавши заздалегідь результати обстежень, аналізів, зібравши довідки та іншу медичну документацію на підтвердження дійсного стану здоровʼя. Особливо - за наявності хронічних або інших захворювань.
Відмова від проходження ВЛК: відповідальність та наслідки
Що буде, якщо проігнорувати вимогу пройти ВЛК до 4 лютого? Яка передбачена відповідальність? Чи закріплені законом обставини, за яких комісію можна пройти пізніше?
Як і за неявку по звичайній повістці (крім "бойових"), так і за неявку за викликом ТЦК та СП для проходження ВЛК, передбачена адміністративна відповідальність. Крім того, порушення строків проходження ВЛК або ж навмисне ухилення від обов’язку повторного медичного огляду військово-лікарською комісію може розцінюватися як порушення правил військового обліку (ч.3 ст.210 КУпАП) або порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ч.3 ст.210-1 КУпАП). Санкція статей передбачає накладення штрафу в розмірі від 17 000 грн до 25 500 грн.
Що стосується поважних причин неявки/непроходження ВЛК. За аналогією, поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
- перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
- смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Читайте також: В Україні вносять зміни у правила ВЛК – чи справді непридатних не виключатимуть з обліку
Якщо після ВЛК обмежено придатний буде визнаний придатним до військової служби, чи означатиме це "запуск" мобілізації? Якщо особа не має права на відстрочку?
Так. Якщо військовозобов’язаний отримає висновок про придатність до військової служби або придатність до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони – така особа підлягає призову на військову службу під час мобілізації (за умови відсутності підстави для відстрочки).
Чи треба проходити ВЛК за наявності відстрочки від мобілізації
Якщо у військовозобов’язаного, раніше визнаного обмежено придатним, є відстрочка, чи повинен він проходити ВЛК?
Наявність відстрочки у особи не звільняє її від обов’язків, покладених на військовозобов’язаних. Так, дійсно, законодавством встановлено, що "військовозобов’язані, в яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом".
Однак, разом з тим, "особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію".
Враховуючи, що статус "обмежено придатний" вже не є актуальним, а норми Закону, в якомусь сенсі суперечать одна одній, ТЦК та СП можуть направити на ВЛК навіть за наявності відстрочки.
Якщо військовозобов’язаний не перебуває на військовому обліку, чи має він проходити ВЛК?
Всі військовозобов’язані мають перебувати на військовому обліку за місцем проживання. При взятті особи на військовий облік, вона обов’язково проходитиме військово-лікарську комісію. Якщо ж мова йде про виключених з військового обліку (саме виключених, а не знятих), – вони не є більше військовозобов’язаними та ВЛК проходити не повинні.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як встановлюватимуть інвалідність захисникам та захисницям після реформи МСЕК.
Фото: з відкритих джерел