З 1 січня 2025 року в Україні почнуть працювати експертні команди, які здійснюватимуть оцінювання повсякденного функціонування людини. Нова структура замінить застарілу систему МСЕК та ґрунтуватиметься на принципах прозорості, доступності, цифровізації та неупередженості.
До повноважень експертних команд входитиме, зокрема, встановлення групи інвалідності. Якою буде процедура для військових після реформи МСЕК, розповіли в Міністерстві охорони здоров’я України (МОЗ).
Читайте також: Реформа МСЕК - чи доведеться особам з інвалідністю оформляти нові документи
Встановлення інвалідності військовим з 1 січня 2025 року
Там зауважили, що кожний захисник та захисниця і надалі матимуть право на підтримку та соціальні гарантії – зокрема, після поранення, травми чи каліцтва. Серед іншого – отримання одноразової грошової допомоги.
А встановлення інвалідності у новій системі оцінювання повсякденного функціонування особи здійснюватиметься за наступним алгоритмом:
1. Медична допомога та документування обставин поранення. Після поранення військовослужбовців/-виць евакуюють до найближчого медзакладу для надання допомоги та стабілізації стану. На цьому етапі формується перший медичний документ - так звана "Картка пораненого", в якій фіксуються обставини поранення, основні діагнози та заходи первинної допомоги.
"Документальне оформлення на цьому етапі є критично важливим. Саме зібрані медичні та супровідні документи підтверджують зв’язок травми чи захворювання з виконанням службових обов’язків. Це впливає на можливість встановлення статусу інвалідності, отримання соціальних гарантій та уникнення бюрократичних затримок у подальшому", - звернули увагу у відомстві.
2. Направлення та ВЛК та огляд. Основна мета цього етапу – оцінка стану захисника чи захисниці, визначення його/її здатності продовжувати службу та ухвалення рішення щодо подальших дій. Відповідно до отриманих результатів може бути сформоване електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи. Воно може проводитися в кількох форматах – очному, заочному (на основі документів), за місцем перебування (для захисників і захисниць, які не можуть пересуватися) та дистанційному (з використанням телемедицини). Сповіщення про форму, час та місце оцінювання надійде пацієнту на електронну пошту.
Читайте також: Реформа МСЕК - в яких закладах працюватимуть експертні команди: перелік
3. Отримання результатів процедури. Експертна команда визначить групу інвалідності чи відсоток втрати працездатності військового, реабілітаційні заходи і строки переоглядів (за потреби). Ці дані будуть внесені в електронну систему , передані до держорганів для соціальної підтримки та надіслані лікуючому лікарю і самому пацієнту.
"У разі незгоди з рішенням експертної команди військовослужбовець має право оскаржити його, подавши скаргу до Центру оцінювання функціонального стану особи відповідно до встановленої процедури. Цей етап завершує процес визначення інвалідності, відкриваючи військовослужбовцю доступ до необхідної соціальної підтримки, реабілітації та інших гарантій, передбачених законодавством", - додали в МОЗ.
Фото: з відкритих джерел