Днями Кабмін прийняв Постанову "Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи". Нею визначається новий порядок проведення оцінювання та кардинально змінюється сам процес проведення медико-соціальної експертизи (МСЕК).

Читайте також:  Замість МСЕКу – оцінка працездатності - в Україні планують реформувати систему соціального страхування

Документом закладаються зміни в системи МСЕК вже з 1 січня 2025 року. Крім того, вчора, 18 листопада, Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №11225 "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи", ухвалений Верховною Радою наприкінці жовтня.

Нова концепція та спрощення для пацієнтів

Як розповіли в Міністерстві охорони здоров’я України, прийнята Постанова закладає серйозні зміни в системі МСЕК. Йдеться , зокрема, про наступне:

- оцінювання здійснюватиметься в рамках нової концепції;

- встановлення або підтвердження статусу інвалідності проводитиметься за спрощеним механізмом;

- буде сформовано Центр оцінювання для оскарження рішень;

- процес оцінювання буде доступним та фаховим, із запровадженням ціфровізації та антикорупційних заходів.

"Після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, термін повторного огляду подовжується на шість місяців. Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються", - звернули увагу в міністерстві.

Там також зауважили, що в основі нової концепції буде оцінювання повсякденного функціонування пацієнта. Його здійснюватимуть експертні команди лікарів на базі багатопрофільних лікарень, оцінюючи вплив травми чи хвороби на людину з метою виявлення її індивідуальних потреб та допомоги з поверненням до активного життя.

Читайте також: Як захисникам оскаржити рішення МСЕК – юристка надала алгоритм дій

Крім того, шлях до встановлення інвалідності для пацієнтів значно спроститься та скоротиться. Направлення на оцінювання надаватиме лікуючий лікар: для переліку станів не доведеться очікувати, як раніше, на 120 днів лікарняного.  Направлення на додаткові обстеження формуватимуть представники експертної команди, а рішення передаватимуться на соціальну сторону через електронну систему.

Цифровізація, покращення доступності та фаховості оцінювання

Замість окремих організацій МСЕК оцінювання проводитимуть команди фахівців-практиків на базі 300 потужних багатопрофільних медичних закладів. Вони будуть територіально рівномірно розташовані, а за можливості справи направлятимуться за профілем.

На зміну паперового процесу прийде електронна система. Направлення, документи до нього, протокол, рішення та всі дії будуть фіксуватися в електронному форматі – це має мінімізувати корупційні зловживання та дозволить відстежувати всі етапи розгляду справи.

"Склад команд не буде сталим, як це було раніше. Тепер під кожний випадок формуватиметься індивідуальний склад експертної команди. Адміністратор у закладі перевірятиме в електронній системі повноту отриманої справи та чи вірно система визначила спеціальності лікарів й форму розгляду згідно з критеріями. Після чого система визначатиме для справи профільну команду, яка має найближчий доступний час для проведення оцінювання. Адміністратор команд не знатиме, до якої команди і на який час потрапить справа, а індивідуальні дані лікарів та пацієнтів будуть приховані одні від одних до дня оцінювання", - зазначили в МОЗ.

Читайте також: Грошова допомога ветеранам з інвалідністю - в які терміни нараховують виплати

Також додамо, що певні нововведення запроваджуються й законопроєктом "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи". Серед іншого, ним передбачено:

- можливість онлайн-участі осіб на засіданнях МСЕК – це має зменшити витрати часу та коштів для пацієнтів;

- можливість розглядати документи осіб для експертизи без їхньої присутності під час встановлення інвалідності;

- внесення даних про рішення МСЕК до ЕСОЗ (Електронної системи охорони здоров’я) – це спростить доступ лікарів до даних та пришвидшить ухвалення рішень.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як в Україні змінили порядок виплат родинам загиблих та особам з інвалідністю.

Фото: з відкритих джерел