Верховна Рада України сьогодні, 19 грудня, прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" (№12178 від 04.11.2024). Ним запускається масштабна реформа МСЕК: замість неї вже з 1 січня почне діяти система оцінювання повсякденного функціонування людини.
Як глобальні зміни вплинуть на українців, яким вже встановлено групу інвалідності, та чи доведеться їм проходити новий огляд і переоформлювати документи, розбирався veteran.com.ua.
Читайте також: Реформа МСЕК – до чого готуватися ветеранам і ветеранкам з 1 січня 2025 року
Чи будуть дійсними довідки про інвалідність, оформлені раніше
Народний депутат Михайло Цимбалюк в ефірі "Київ24" запевнив, що всі групи інвалідності, схвалені рішеннями МСЕК до реформи, з 1 січня 2025 року залишаться чинними. Однак деякі з них можуть потребувати додаткової перевірки. Йдеться про документи, за якими інвалідність була встановлена відповідно до рішення РНБО з 2022 року: перевірятимуть такі довідки правоохоронні органи.
З нового року в Україні запровадять процедуру оцінювання повсякденного функціонування людини. На відміну від проходження МСЕК, громадянам більше не доведеться відвідувати численні кабінети – процес буде максимально оцифрованим, зручним та швидким. Більшість документів передаватиметься експертним командам для розгляду в електронній формі, а частина ще знадобиться в паперовому.
Як раніше повідомляли в Міністерстві охорони здоров’я України (МОЗ), статус інвалідності залишатиметься чинним за документами, виданими МСЕК. Разом з тим будуть збережені і всі права, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Тож повторне оцінювання не потрібне:
"Якщо у вас безстроковий статус, тобто, інвалідність встановлена пожиттєво, то оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за вашим бажанням або за рішенням суду".
Що робити, якщо не встиг пройти МСЕК до реформи
Реалізація реформи стартує менше, ніж за два тижні. Тож є певна частина людей, які не встигнуть пройти МСЕК до кінця поточного року та бояться "повиснути в повітрі". Проте у МОЗ зазначають , що такі ситуації виключені: усі справи будуть передані визначеним закладам охорони здоровʼя. Туди ж передадуть і архівні дані.
Читайте також: Реформа МСЕК: в яких закладах працюватимуть експертні команди – перелік
Справи, які не встигне опрацювати МСЕК, розглянуть у такій послідовності:
- неопрацьовані до кінця 2024 року: експертні команди призначать нову дату та адресу оцінювання і повідомлять про це пацієнта;
- якщо строк повторного огляду - з січня по червень 2025 року: строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами оцінювання повсякденного функціонування (не довше ніж до 1 липня 2025-го);
- людям, в яких інвалідність встановлена пожиттєво, проходити оцінювання не потрібно.
У новій системі оцінювання функціонування перелік документів залишатиметься майже таким самим, як для МСЕК, однак зміниться формат їх подання. Усі документи передаватимуться лікарем через електронну систему – направлення, медичні виписки амбулаторні чи зі стаціонару, висновки лікаря та результати обстежень, документи, що підтверджують причину інвалідності.
Алгоритм дій для пацієнта буде наступним:
1. Необхідно звернутися до свого лікаря та підготувати пакет документів.
2. Лікар внесе інформацію до електронної системи та створить направлення на оцінювання повсякденного функціонування.
3. Людина отримає сповіщення від медичного закладу про форму, час і місце оцінювання.
4. Розгляд відбудеться залежно від визначеного формату в призначений день.
5. Рішення експертної групи надійде пацієнту на електронну пошту чи рекомендованим листом, а також буде передане до органів соціальної сфери.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як захисникам та захисницям оскаржити рішення МСЕК.
Фото: з відкритих джерел