На сьогодні причину, час настання інвалідності, а також її групу визначають медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Наразі у нашій країні їх існує більше 300, однак "доживають" вони свої останні тижні. Адже рішенням Ради національної безпеки і оборони та Указом Президента України №732/2024 з 31 грудня 2024 року цей орган буде ліквідовано.
Читайте також: Замість МСЕКу – оцінка працездатності: в Україні планують реформувати систему соціального страхування
З 1 січня наступного року систему МСЕК буде реформовано: на зміну прийдуть експертні комісії, які будуть проводити оцінювання повсякденного функціонування особи. Яким чином це відбуватиметься, коли необхідно пройти повторний огляд людям з інвалідністю та чи збережуть для них виплати, розповідає veteran.com.ua.
У чому суть оцінювання повсякденного функціонування особи
Замість "сухого" встановлення інвалідності планується впровадити нову концепцію – оцінювання повсякденного функціонування особи, що передбачає оцінку та пошуки шляхів відновлення працездатності (за можливості) з індивідуальним підходом. А підтвердження або встановлення статусу інвалідності буде проводитися за спрощеним, прозорим механізмом із запровадженням цифровізації та антикорупційних заходів.
Замість МСЕК працюватимуть експертні комісії на базі 300 потужних багатопрофільних медичних закладів. Вони будуть територіально рівномірно розташовані, а за можливості, справи направлятимуться за профілем. Вони й проводитимуть оцінювання повсякденного функціонування, оцінюючи вплив поранення, травми чи хвороби на конкретну людину з метою виявлення її потреб та допомоги з поверненням до активного життя.
Крім того, шлях до встановлення інвалідності для пацієнтів значно спроститься та скоротиться. На зміну паперового процесу прийде електронна система. Направлення, документи до нього, протокол, рішення та всі дії будуть фіксуватися в електронному форматі – це має мінімізувати корупційні зловживання та дозволить відстежувати всі етапи розгляду справи.
Як працюватиме система
Як вже не раз підкреслювали в Міністерстві охорони здоров’я України (МОЗ), оцінювання повсякденного функціонування буде максимально індивідуальним та орієнтованим на потреби конкретної людини. А сам маршрут буде прозорим для пацієнта, цифровізованим, виключатиме можливість корупції та непередбачуваність перебігу.
Читайте також: Як захисникам оскаржити рішення МСЕК – юристка надала алгоритм дій
Процедура оцінювання складатиметься з таких етапів:
1. Підготовка справи лікуючим лікарем (включаючи вибір зручного для пацієнта закладу з відповідною командою експертів);
2. Створення електронного направлення та відправка його в обраний медичний заклад (кластерну та надкластерну лікарню);
3. Перевірка документів адміністратором лікарні, доопрацювання (за потреби), постановка справи в електронну чергу до профільної команди в найближчий доступний час (в автоматизованому режимі);
4. День оцінювання. Доступ до даних пацієнта та розкладу команді експертів відкривається у день оцінювання. За необхідності пацієнта можуть відправити на додаткові обстеження, але лише один раз. Справа, протокол, рішення та рекомендації ведуться і зберігаються в електронному вигляді;
5. Отримання результатів. Під час засідання пацієнт може проводити аудіо- чи відеозапис, а також залучити замість себе довірену особу. Витяг з рішенням він отримує на e-mail або рекомендованим листом. Доступ до цифрового рішення також має лікуючий лікар, а інформація про інвалідність автоматично передається до соціальної сфери.
Ветерани та ветеранки з інвалідністю: до чого готуватися після 1 січня
Хоч реформа МСЕК ще не розпочалася в повну силу, в українок та українців з інвалідністю вже виникає безліч питань, які зміни системи можуть стосуватися конкретно їх. У МОЗ заспокоюють: документи, видані комісіями раніше, залишаються чинними. А разом з ними – й всі права, пільги, виплати, відстрочки від мобілізації та соціальні послуги.
Там також зазначають, що якщо інвалідність встановлена пожиттєво, то проходити оцінювання повсякденного функціонування особи не потрібно. В інших випадках доведеться пройти повторний огляд – як цивільним, так і ветеранам та ветеранкам. Зробити це треба в такі терміни:
- до 30 червня 2025 року – якщо раніше було призначено строк у першій половині року;
- до 1 листопада – чоловікам віком 25-60 років з 2 та 3 групою інвалідністю (якщо попередній огляд було пропущено за поважних причин);
- до 1 квітня 2026 року - всім іншим категоріям (за умови пропуску огляду за поважних причин).
Також варто зазначити, що існує ряд категорій громадян, які можуть НЕ проходити оцінювання в рамках повторного огляду. Йдеться про людей з важкими порушеннями здоров’я (втрата кінцівок, повна сліпота, онкологія), тих, хто перебуває на окупованих територіях чи в зоні бойових дій, військових і правоохоронців, які проходять службу (до її завершення).
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що в Україні реформують систему ВЛК. На які зміни очікувати, читайте на сайті veteran.com.ua.
Фото: з відкритих джерел