У 2025 році в Україні планують провести реформу МСЕК. Замість старої корумпованої моделі почне діяти оновлена система оцінювання повсякденного функціонування людини. Вона має бути прозорою, доступною та цифровізованою, а маршрут пацієнта – більш простим та швидким.

Як працюватиме система та коли треба пройти повторний огляд людям зі встановленою інвалідністю, детально розповіли в Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України.

Читайте також: Як захисникам оскаржити рішення МСЕК – юристка надала алгоритм дій

Оцінювання повсякденного функціонування людини: коротко про новий механізм

У міністерстві зазначають, що система, яка прийде на заміну МСЕК, буде максимально орієнтована на потреби пацієнта. Маршрут стане цифровізованим, прозорим, виключатиме непередбачуваність розгляду справи та можливість корупції .

Процедура оцінювання повсякденного функціонування складатиметься з наступних етапів:

1. Підготовка справи. Як тільки лікуючий лікар визначає, що пацієнт відповідає критеріям для направлення на оцінювання, то разом з ним обирає зручний заклад з відповідною командою фахівців.

2. Електронна справа та направлення. Лікар створює електронне направлення, прикріплює скановані документи, підтверджує електронним підписом та відправляє в обраний медзаклад.

3. Перевірка документів. Адміністратор команд перевіряє справу в лікарні, профіль визначається в автоматичному режимі. За необхідності документи можуть бути повернуті для доопрацювання.

4. Електронна черга. Після перевірки справу ставлять в електронну чергу до профільної команди в найближчий доступний час. Це відбувається автоматизовано, тож ні адміністратор, ні лікарі не знають, до якої команди та на яку дату потрапила справа. Після підтвердження лікуючий лікар отримує сповіщення в системі, а пацієнт – на електронну пошту.

5. День оцінювання. Доступ до даних пацієнта та розкладу команді експертів відкривається  у день оцінювання. За необхідності пацієнта можуть відправити на додаткові обстеження, але лише один раз. Справа, протокол, рішення та рекомендації ведуться і зберігаються в електронному вигляді.

6. Результати оцінювання. Пацієнт має право проводити аудіо- чи відеозапис оцінювання, а також залучити довірену особу. Позиція кожного лікаря по кожному пункту рішення та спільне рішення фіксуються і підтверджуються електронними підписами. Витяг з рішенням пацієнт отримує на електронну пошту або рекомендованим листом. Доступ до цифрового рішення також має лікуючий лікар, а інформація про інвалідність автоматично передається до соціальної сфери.

Кому з людей з інвалідністю та коли потрібно пройти повторний огляд

"Статус інвалідності чинний за поточними документами, виданими МСЕК. Разом з ними зберігають чинність і всі права, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки, - нагадали в МОЗ. – Якщо у вас безстроковий статус, тобто, інвалідність встановлена пожиттєво, то оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за вашим бажанням або за рішенням суду".

Термін повторного огляду від початку впровадження системи оцінювання повсякденного оцінювання людини продовжено на шість місяців. Щоб пройти його, необхідно звернутися до лікуючого лікаря за відповідним направленням. Якщо строк припадає на січень-травень 2025 року, то пройти оцінювання можна ще протягом півроку.

Читайте також: Грошова допомога ветеранам з інвалідністю -  в які терміни нараховують виплати

Якщо ви не змогли пройти повторний огляд у 2022-2024 році (за поважних причин), то зробити це необхідно:

- до 1 листопада 2025 року – чоловікам від 25 до 60 років з 2 або 3 групою інвалідності;

- до 1 квітня 2026 року – всім іншим категоріям пацієнтів.

Виняток – неможливість пройти повторний огляд та оцінювання через поважні причини. Йдеться про перебування на тимчасово окупованих територіях чи тих, де ведуться бойові дії, наявність важких порушень функцій організму (відсутність кінцівки/якогось з парних органів/можливості чути чи бачити та ін.), або якщо пацієнт є чинним військовослужбовцем, працівником поліції, СБУ (статус інвалідності залишається протягом служби плюс 60 календарних днів).

"Якщо була встановлена тимчасова інвалідність (з зазначення терміну повторного огляду) з повторним оглядом у 2025 році, то видані документи МСЕК є чинними до проходження оцінювання. Відповідно ці ж документи можуть бути використані для поновлення документів щодо відстрочки в ТЦК та договорів про отримання відшкодування за надані послуги з догляду", - додали в міністерстві.

Нагадаємо, раніше ми розповідали про бойові виплати після поранення. Скільки та кому з захисників і захисниць нараховують, читайте в матеріалі veteran.com.ua.

Фото: з відкритих джерел