У травні-червні 2025 року платформа Work.ua провела дослідження, щоб з’ясувати, з якими викликами стикаються ветерани під час повернення до цивільного життя та пошуку роботи. Участь в опитуванні взяли 120 ветеранів, більшість з яких мають бойовий досвід у сухопутних або десантно-штурмових військах.
Результати показали основні перешкоди у працевлаштуванні ветеранів та труднощі адаптації після служби.
Читайте також: Ветерани можуть знайти роботу за допомогою нової онлайн-платформи – подробиці
Пошук себе після служби
69% опитаних ветеранів наразі активно шукають роботу, а ще 26% – хочуть змінити нинішню. Крім того, ще 19% захисників взагалі не мають цивільного досвіду праці.
Понад половина ветеранів, які взяли участь в опитуванні (55 %) розповіли, що не знають, яка робота їм підійде, а 23% – не розуміють, із чого почати. Такі результати обґрунтовані різними причинами. Багатьом захисникам важко адаптуватися до суспільства після втрати ролі, яка визначала його у війську, деякі захисники ще не встигли попрацювати чи отримати професію до служби, а дехто – не може повернутися на попередню роботу через поранення або травми.
«Працював на будівництві, але тепер через поранення не зможу. Не знаю, з чого почати», – розповідає один з ветеранів, який взяв участь у опитуванні.
Загалом понад 29 % ветеранів відповіли, що не можуть повернутись до попередньої роботи через поранення, втрату кваліфікації, зміни в житті та інші причини.
Читайте також: Менеджери, інженери, інспектори з паркування – ветерани у Києві можуть шукати роботу на Порталі послуг
Вибір чи вимушений крок
Крім того, понад 30% респондентів відповіли, що планують працювати або вже працюють у сфері охорони та безпеки чи в приватних охоронних фірмах.
«Багато ветеранів вибирають сферу охорони та безпеки, бо бачать у цьому пряме продовження військового досвіду. Це схоже на логічний і безпечний перехід, оскільки форму замінює форма, команду замінює команда, а чітка інструкція зберігає відчуття контролю. Наче зрозуміло чому, але питання в тому, чи завжди це бажаний вибір?», - йдеться у дослідженні.
Один з факторів, які найбільше демотивують ветеранів – відсутність зворотного зв’язку від роботодавців. 38% опитаних не отримали відповіді на свої відгуки на вакансії, а ще 42% розповіли про формальні повідомлення без конкретики.
Ще один бар’єр – це вік. Такі вимоги часто прямо не вказують у вакансіях, але на практиці – віддають перевагу більш молодим кандидатам. 11% респондентів зазначили, що саме вік став головною причиною відмов. Це особливо стосується ветеранів, яким більше 50 років та які не мають кваліфікації.
Читайте також: Ветеранам у Києві компенсують витрати на навчання та допомагають знайти роботу - подробиці
Продовжувати рух назустріч
74% опитаних вважають військову службу повністю або частково частиною своєї професійної історії, а близько половини – сприймають перехід до цивільного життя як виклик, втрату сенсу чи невизначеність.
«Тіло повернулось, а душа вмерла на війні», — пише ветеран. Це не метафора, це реальність. Це історії про пошук сенсу, а не тільки про вакансію. Ринок праці вимагає резюме, а ветеран шукає відповідь на глибше запитання: «чи маю я місце в суспільстві?», - розповідають автори досвідження. - За результатами стає очевидно, що нам усім потрібно продовжувати рух назустріч. Ветеранам – до нового професійного життя, а роботодавцям – до глибшого розуміння того, хто перед ними.
Нагадаємо, ветерани-підприємці можуть безкоштовно розміщувати вакансії на сайті з пошуку роботи.
Фото: з відкритих джерел