Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №376, яка вносить суттєві зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО. Нові норми набрали чинності з 8 квітня 2025 року, а частина з них запрацює з 1 липня.
Роз’яснення нововведень надали експерти благодійного фонду «Право на захист».
Читайте також: Компенсація за зруйноване житло – чому не виплачують ВПО з тимчасово окупованих територій
Нові можливості через портал «Дія»
Відтепер ВПО можуть повідомляти про зміну життєвих обставин онлайн – через портал «Дія». Зокрема, дозволено вносити такі зміни:
• зміна місця проживання чи місця перебування;
• виїзд за кордон на постійне місце проживання;
• добровільне повернення до залишеного місця проживання;
• відмова від довідки ВПО;
• інші обставини з поясненням причин.
«До запроваджених змін особа повинна була самостійно звернутися до УСЗН і повідомити про обставини виїзду за кордон чи повернення до покинутого місця проживання, або надсилати письмову заяву до УСЗН з використанням засобів поштового/електронного засобу зв’язку», - пояснюють в БФ «Право на захист».
Крім того, за новими правилами, особа, яка виїхала на лікування до іншої громади більше ніж на 15 днів, також може оформити довідку ВПО. Проте після завершення лікування вона повинна протягом 60 календарних днів стати на облік за новим фактичним місцем проживання/перебування.
Читайте також: Виплати ВПО – в Україні змінили правила обчислення середньомісячного доходу
Єдиний підхід для військовослужбовців
Також уряд встановив чіткі правила щодо отримання довідки ВПО для військовослужбовців. Згідно з ухваленою постановою, право на оформлення мають військовослужбовці (крім строковиків та офіцерів за призовом), які проходять або проходили службу і чиє місце проживання було зареєстровано/задекларовано в районах бойових дій або на тимчасово окупованих територіях. Це також стосується тих, хто фактично проживав у таких районах і тих, у кого внаслідок бойових дій знищено або пошкоджено (до ступеня непридатного до проживання) житло.
Крім того, Постановою заборонено вказувати, як фактичну адресу проживання органи соцзахисту, Пенсійний фонд, місцеві адміністрації та державні установи, за якими ВПО не проживають.
Читайте також: Евакуйованим ВПО оплачують підтримане проживання та допомогу соцпрацівників
Верифікація з липня - кого можуть позбавити довідок
Деякі положення Постанови набудуть чинності з 1 липня. А саме, Мінфін щомісяця перевірятиме дані про ВПО, які перебувають за межами України понад 90 днів поспіль, і не повідомили про це УСЗН.У разі підтвердження довідку можуть відкликати, якщо відсутність не пояснюється поважними причинами (як-от лікування, відрядження, реабілітація чи смерть близьких).
«Тобто такі перевірки наразі проводять у разі призначення й виплати грошової допомоги ВПО, а з липня відповідні перевірки буде здійснено й щодо тих осіб, які мають довідку ВПО, але не отримують виплати», - повідомляють в БФ «Право на захист».
Проте, якщо вашу довідку було відкликано і ви повернулись з-за кордону, ви можете отримати її повторно. Для цього потрібно звернутися до УСЗН, ЦНАПу чи подати заяву на отримання довідки на порталі «Дія».
Нагадаємо, також нещодавно у "Дії" з'явилася нова послуга - українці можуть подати заяву щодо зниклого безвісти до Міжнародного Реєстру збитків.
Фото: з відкритих джерел