З грудня 2024 року в Україні діють нові правила обчислення середньомісячного доходу сім’ї для призначення державної соціальної допомоги, а також житлових субсидій та пільг. Відтепер при його підрахунку не враховується військовий збір.

Як розповідають юристи «Донбас SOS», зміни були затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №1467. Нововведення важливе насамперед для внутрішньо переміщених осіб, яким раніше могли відмовити у виплатах через перевищення норми доходу.

Читайте також: Субсидія на оренду житла для ВПО: оформлення вже з 29 січня 2025

Як це працює

На гарячу лінію «Донбас SOS» звернувся переселенець з таким питанням: «Я – ВПО, звертався по державну соціальну допомогу, але мені відмовили, бо мій середньомісячний дохід начебто перевищує норму. Хоча, якщо відняти військовий збір, то сума була б меншою, і я мав би право на допомогу. Чи змінилося щось у правилах підрахунку доходу? Я чув, що так, хотілось би знати точно, щоб не витрачати час».

Правознавці відповіли, що, згідно з Постановою №1467, правила дійсно змінилися, і це означає, що більше ВПО та малозабезпечених родин зможуть отримати допомогу.

«Раніше в деяких випадках родинам могли відмовити у допомозі через врахування військового збору в сукупному доході, хоча існували рекомендації цього не робити. Тепер це врегульовано на рівні постанови, і військовий збір офіційно виключено з розрахунку», - наголосили у «Донбас SOS».

Такі ж правила застосовуються для житлових субсидій та пільг – тепер при їх розрахунку враховуватиметься заробітна плата, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Читайте також: Виплати ВПО - 2025: кому продовжать допомогу на проживання з 1 березня

Куди звертатися

Протягом місяця з дня ухвалення Постанови №1467 Мінсоцполітики та Пенсійний фонд мали впровадити новий механізм. Проте, якщо вам і наразі відмовляють у виплатах через старі правила підрахунку, юристи радять повторно звернутися у ці органи. Це варто зробити письмово.

Додаткові  питання з приводу виплат можна поставити юристам «Донбас SOS» за номером гарячої лінії 0 800 309 110 або через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.

Нагадаємо, ВПО отримали статус мешканців громад, до яких перемістилися.

Фото: з відкритих джерел