Внаслідок повномасштабного вторгнення російської армії мільйони українців та українок стали внутрішньо переміщеними особами, біженцями в інших країнах, втратили власне житло  - на тимчасово окупованій території чи підконтрольній Україні. Останнім вже допомагає держава, надаючи спеціальні сертифікати для придбання нового житла.

Читайте також: Як захисникам та їхнім рідним отримати грошову компенсацію за житло – інструкція від Мінветеранів

Серед громадян, домівки яких були пошкоджені чи знищені внаслідок російської агресії,  - чимало захисників і захисниць, ветеранів та ветеранок. Вони також мають право отримати компенсацію від держави в рамках програми "єВідновлення" та вважаються пріоритетною категорією. Як скористатися цією можливістю, розповідає veteran.com.ua з посиланням на Міністерство у справах ветеранів України.

Хто може отримати компенсацію за зруйноване житло

На житловий сертифікат, який  можна витратити на купівлю нової оселі, мають право українці та українки, житло яких було знищене внаслідок бойових дій. Однак наразі йдеться лише про тих, хто втратив нерухомість після початку повномасштабного вторгнення та має статус внутрішньо перемішеної особи (ВПО).

При цьому захисники та захисниці мають пріоритетне право на компенсацію в рамках державної програми "єВідновлення". Маються на увазі наступні категорії:

- учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни;

- призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;

- родини загиблих захисників та захисниць.

Щоб отримати компенсацію за знищену нерухомість у форматі житлового сертифіката, необхідно мати актуальну довідку ВПО. Оформити документ можна через застосунок Дія або офіси ЦНАП та за умови переміщення навіть в межах однієї громади.

Як ветеранам подати заяву на компенсацію

Подати заяву на компенсацію за знищене житло можна через застосунок або портал Дія, звернувшись до нотаріуса чи відвідавши Центр адміністративних послуг. Алгоритм наступний:

1. Подати інформаційне повідомлення про пошкоджене/зруйноване житло у Дії (в застосунку чи на порталі), ЦНАП або нотаріуса;

2. Подати заявку на отримання компенсації у форматі житлового сертифікату (аналогічним чином). На цьому етапі дуже важливо, щоб нерухомість була зареєстрована в Державному реєстрі речових прав (за  необхідності – звернутися до державного реєстратора та внести дані);

3. Під час подання заяви на "єВідновлення" потрібно зазначити наявність пільгової категорії.

Читайте також: "єОселя" для ветеранів – на яке підводні камені варто звернути увагу

Після подання заяви інформацію обробляє комісія місцевої влади, яка має підтвердити факт руйнування (пошкодження) житла та визначити суму сертифікату. Відповідні відомості вносяться до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, а рішення про нарахування компенсації надійде заявнику в застосунку Дія.

"Якщо знищене житло перебувало у спільній власності, кожен з співвласників отримає окремий житловий сертифікат, який можна реалізувати спільно або окремо один від одного,  - зауважили в Мінветеранів. - Якщо ви хочете спільно реалізувати житлові сертифікати, вам потрібно подати заяви на бронювання коштів в один час. Тому потрібно переконатись, що обидва власники сертифікатів підпадають під програму для ВПО (актуальна довідка та відсутність іншого житла у власності)".

Після отримання житлового сертифікату можна забронювати кошти та придбати нове житло. Після підтвердження бронювання на угоду купівлі оселі буде виділено 30 днів.

Фото: ілюстративне/ поліція Донеччини