Раз на тиждень у затишній студії йоги в Черкасах збираються ті, хто пройшов через війну, травми і втрати. Тут вони вчаться слухати своє тіло, довіряти йому та знаходити опору.

Безкоштовні тренування для військових та ветеранів проводить тренерка Валерія Малкова. Її чоловік із початку повномасштабного вторгнення долучився до війська, тож дівчина добре розуміє, як важливо підтримати тих, хто захищає країну. Про те, як проходять тренування і які зміни відчувають учасники, Валерія розповіла для veteran.com.ua.

Читайте також: Ветерани з інвалідністю можуть долучитися до льодової парахокейної команди у Києві – подробиці

Тримати баланс і укріпляти м’язи

Студія Mama Prana відкрила свої двері більше року тому – тоді Валерія отримала грант на власну справу і самотужки облаштувала простір для викладання йоги. Спочатку на заняття приходили здебільшого жінки: багато з них чекають на чоловіків з фронту, тож йога стала для учасниць порятунком і способом розслабитися.

Та Валерія одразу вирішила, що крім платних занять, буде проводити безкоштовні для тих, хто більше за інших потребує спілкування та відновлення. Тож вже півроку, щосереди о 12:00 в зал приходять військові та ветерани. Усі вони мають різні травми, тож тренерка адаптує програму під кожного учасника.

 «Раніше зал відвідували три ветерани, зараз постійно на заняття приходить один чоловік. З кожним ми займаємося, відповідно до їхніх можливостей і потреб. Наприклад, уроки відвідував ветеран, який має осколкові поранення і багато шрамів. Ми робили практики, які сприяють покращенню рухливості тканин у місцях шрамів і перешкоджають утворенню спайок. В мене є сертифікат з даного напрямку, - говорить тренерка. – Також наразі на заняття ходить ветеран, у якого немає кінцівки. З ним ми вчимося правильно присідати та вставати, підіймати себе і тримати всю вагу на одній нозі». 

Валерія розповідає – на заняттях учасники тренують шию, ноги, глибинні м’язи живота, тазове дно, роблять вправи для посилення витривалості хребта, вчаться тримати баланс.Це, наприклад, такі асани:

• Ардха Навасана (поза половинки човна) – вона тренує м’язи живота;

• Шалабхасана (поза сарани) – для укріплення розгиначів хребта, робить спину сильною і закладає гарну поставу;

• Вправа «Пістолетик» - за допомогою неї тренують одну ногу люди з ампутацією. Це допомагає легше підніматися.

«Після регулярних занять учасники правильно ходять, сидять і тримають поставу, у них розслабляється шия, плечі, рідше турбує головний біль. Це все дає йога, - говорить тренерка. - Шия у багатьох – це проблемна зона, адже через використання телефонів люди постійно нахиляють голову, її положення змінюється, перетискаються судини, погано відходить кров з голови, і як наслідок -  виникають біль та мігрені. Щоб запобігти цьому, ми використовуємо асани на ректрактори шиї (її передню частину)».

Читайте також: Новий старт через спорт – у Запоріжжі ветерани можуть безкоштовно займатися греко-римською боротьбою

Йога, яка не нашкодить

Валерія підкреслює, що перед тим, як розпочати тренування, дуже важливо обрати кваліфікованого викладача.

«Я веду йога-терапію – це науково-обґрунтована, доказова йога, за допомогою якої, за умови підбору правильних технік, можна лікувати деякі стани, покращувати роботу опорно-рухового апарату. Для цього потрібно знати механіку асан, правильно їх виставляти, розуміти анатомію. Зараз є багато спекуляцій, коли люди не вчаться, і просто викладають йогу «від себе». Це може нашкодити, призвести до травм», - наголошує тренерка.

Наприклад, деякі тренери беруть за основу індійську школу йоги, завдання якої розвинути дуже велику гнучкість. За словами Валерії, такий підхід для європейців просто не підходить – наше тіло не таке гнучке від природи, і робота через біль може призвести до травм.


Читайте також: У Запоріжжі ветеранів запрошують на безкоштовні тренування з вільної боротьби – подробиці

Магія йоги – у концентрації

Крім того, йога позитивно впливає на психологічний стан. Учні, які регулярно відвідують тренування, відзначають, що стали менше тривожитися та переживати, бо навчилися контролювати не тільки тіло, а й розум.

«Йога знімає тривожність, зацикленість на проблемах. Її магія в тому, що коли ми працюємо з тілом, ми маємо концентруватися і ця концентрація допомагає переключитися. Людина зосереджується на цьому моменті, і розум не блукає по всім страшилкам», - наголошує Валерія.

Також тренерка проводить для ветеранів сеанси нідра-йоги. Це глибока практика розслаблення, коли людина лежить нерухомо, а інструкторка грає на спеціальних інструментах.

«В мене є інструменти: дів'я, чаші, тонг, які мають певні частоти, що впливають на нервову систему, мозок, тіло загалом. Під час сеансу я граю і називаю частини тіла, які треба розслабити. Зазвичай люди засинають, але сон не такий, як вночі. Мозок переключається на тета-хвилі, це стан між бадьорістю і сном, стан глибокої релаксації, який допомагає відновитися, заспокоїтися, декому в цей час можуть приходити навіть певні усвідомлення», - розповідає Валерія. 

Крім того, у студії проходять різноманітні заходи для покращення психоемоційного стану: медитації, творчі вечори тощо. Ветерани та військові, які бажають записатися на тренування, є така можливість. Це можна зробити за номером телефону +380 (93) 874 27 10.

Читайте також: Ампфутбол, як шлях до відновлення: в Івано-Франківську з’явилася ветеранська команда «Бартка»

Йога з однією ногою – досвід ветерана

Один із тих, хто регулярно відвідує заняття з йоги – ветеран Олександр Скрінський. 25 лютого 2022 року він став на захист країни, а у травні 2023 року отримав важке поранення в районі Серебрянського лісу.

«У мене ампутована нога, повністю відсутній лівий плечовий суглоб, зламана ключиця, тобто, вся ліва сторона постраждала, - розповідає Олександр. – Також з лівого боку утворився тромб, який потрапив до головного мозку та заблокував кровотік, тому права сторона тіла була повністю паралізована».

Лікарі одразу сказали захиснику: «твоя реабілітація завершиться з останнім ударом серця». Тому, крім відновлення у лікарні, чоловік вирішив додати у життя фізичну активність. Розповідає, йогу спочатку обрав випадково, але заняття одразу сподобалися.

«Я пішов на йогу, бо її викладає Валерія – дружина мого побратима. Перше тренування я відвідав півроку тому, важкого нічого не було, навпаки – цікаво. Зараз я відчув на собі, як допомагає йога, в мене набагато краще виходять різні вправи. Я можу присідати на одній нозі, самостійно встати. Також покращилася еластичність м’язів, статичні вправи також виходять набагато краще», - ділиться ветеран. 

Йога не тільки допомагає Олександру укріпити м’язи та сприяє реабілітації, а й гарно впливає на психологічний стан.

«Особливе значення тут має нідра-йога. Ти провалюєшся в сон, а після цього встаєш дуже бадьорий, покращується настрій», - говорить ветеран Олександр Скрінський.

Нагадаємо, у Запоріжжі ветерани можуть безкоштовно відвідувати заняття з плавання у сучасному басейні.

Фото: з архіву Валерії Малкової