Після початку повномасштабного вторгнення за кордон виїхало майже 7,5 млн українців. З них додому планує повертатися тільки 64% біженців.

Такі дані надала голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк. Вона зазначила, що однією з головних проблем, яка змушує людей залишатися за кордоном є відсутність житла в Україні. На її думку, вирішити це питання можна завдяки розширенню програми «єВідновлення», змінах у «програмі єОселя», а також перегляді державної політики, яка базується на Житловому кодексі 1983 року.

Читайте також: Виплати на оренду житла для ВПО – коли переселенцям очікувати на кошти

Виклик для держави

Олена Шуляк зазначила, що, згідно опитувань, цього року в Україну планує повернутися тільки 6 % вимушених біженців. Ще 10 % планують це зробити в 2026 році або пізніше. Проте, більшість громадян ще не знають, коли зможуть піти на такий крок.

Повернути українців, за її словами, надважливе завдання держави, адже за кордон виїжджає найбільш працездатна частина населення.

«Житлові проблеми українців, як спричинені війною, так і поглиблені нею, потрібно вирішувати невідкладно – ми не зможемо повернути додому українців, яким на Батьківщині не буде де жити. Люди, які виїхали до ЄС, вже починають вирішувати своє житлове питання там, оскільки в європейських країнах це, як показує практика, реальніше», – наголосила голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування.

Читайте також: Доступне житло від "єОселя": які умови пропонують ветеранам та військовим

Кроки для вирішення проблеми

Щоб забезпечити умови для повернення громадян, держава, за словами Олени Шуляк, має впровадити низку змін, зокрема:

• Розширення програми «єВідновлення». Програма повинна охоплювати громадян, житло яких розташоване на тимчасово окупованих територіях.

• Реформа іпотечної програми «єОселя». Зменшення відсоткової ставки з 7% до 3% та зниження першого внеску до 15% допоможуть переселенцям придбати житло.

• Модернізація житлової політики. Україна досі використовує Житловий кодекс 1983 року. Щоб вирішити проблему, потрібно ухвалити законопроєкт №12377, який дасть старт реформам.

Документ передбачає створення механізмів, які допоможуть забезпечувати українців житлом. Це можуть бути:

• пільгова іпотека, яка дозволить придбати або побудувати собі житло, • компенсація частини вартості нерухомості,

• фінансовий лізинг, державно-приватне партнерство для будівництва доступного житла, створення житлових кооперативів,

• створення фонду соціального житла, з якого можна буде отримати його у тимчасове користування (взяти в соціальну оренду або отримати як службове).

Крім того, в Україні вже розпочали роботу над ще одним законопроєктом – «Про фонд житла соціального призначення», в якому пропишуть, яким він має бути, з яких джерел формуватися і яка нерухомість туди буде входити.

Нагадаємо,  ще 300 учасників бойових дій з Донеччини отримали кошти на власну оселю.

Фото: з відкритих джерел