Житлове питання – одне з найгостріших для  військових, ветеранів та ветеранок. Мало того, що серед молодого покоління далеко не всі можуть похвастати власною квартирою чи будинком, так ще й події останнього десятиліття погіршили ситуацію. Адже чимало людей, серед яких захисники і захисниці, втратили житло внаслідок обстрілів чи окупації.

Наразі держава реалізує кілька житлових програм для військових, ветеранів та їхніх родин. Однак щоб отримати омріяну оселю, їм доводиться чекати певний час у черзі. Такий варіант задовольняє не всіх, тож люди шукають шляхи вирішення цієї проблеми самотужки. Один з них – Програма доступного кредитування житла "єОселя".

Читайте також: Житлові програми для ветеранів – які умови пропонує держава

Які умови пропонує програма та як у ній взяти участь? Чи правда, що пільгову іпотеку дають не всім захисникам? До яких труднощів слід готуватися ветеранам, які хочуть оформити кредит на житло? На ці та інші питання veteran.com.ua відповіла представниця Адвокатського бюро Романа Сацика адвокатка Марія Ганіна.

Отримані коментарі публікуємо у вигляді невеликого інтерв’ю, а свої питання  юристам ви можете надсилати на електронну пошту veteraninfo24@gmail.com.

"єОселя": умови для ветеранів та військових

- На яких умовах видають кредити чинним військовослужбовцям та учасникам бойових дій? А якщо вони до того ж мають статус ВПО або  інвалідність внаслідок війни, умови змінюються? Хто з ветеранів може претендувати на пільгову ставку 3%?

Згідно з програмою доступного іпотечного кредитування "єОселя", отримати кредит на купівлю житла під 3% річних мають право:

1. Військовослужбовці за контрактом і силовики (військовослужбовці ЗСУ за контрактом, СБУ, ГУР, Служби зовнішньої розвідки, НГУ, ДПСУ, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, Держспецтрансслужби, прокурори спеціалізованих прокуратур у сфері оборони Офісу Генерального прокурора, особи рядового і начальницького складу ДСНС, співробітники Служби судової охорони, детективи, старші детективи та особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, детективи та особи начальницького складу Бюро економічної безпеки, поліцейські, а також члени сімей зазначених осіб);

2. З метою визначення права на отримання компенсації частини процентної ставки за кредитами до переліку також включаються особи, які були звільнені із зазначених посад чи втратили відповідний статус або звання в результаті отримання статусу особи з інвалідністю I або II групи внаслідок війни, після отримання кредиту відповідно до цих Умов, на період такої інвалідності, та не включаються члени сімей зазначених осіб.

Для учасників бойових дій, ветеранів, ВПО, інших громадян, які не мають у власності житла або хочуть збільшити його площу, діє ставка 7%. Останніми змінами збільшено ставку пільгової іпотеки. 19 вересня 2024 року набула чинності постанова Кабміну, згідно з якою з 11 року іпотеки ставки за нею збільшуються на три відсоткові пункти для кожної категорії позичальників.

Читайте також: Як ветеранам з числа ВПО отримати субсидію на оренду житла – роз’яснення

Наприклад, військовослужбовці за контрактом, працівники сектору безпеки та оборони, медичні працівники, педагоги та наукові співробітники, які взяли кредит на 20 років, перші десять років платитимуть 3%, а потім пільгова ставка зросте до 6% річних.

Для ветеранів війни, учасників боїв, внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громадян, які не мають власного житла або хочуть покращити житлові умови, перші десять років ставка становитиме 7% річних, а потім – 10%. Але кредитні договори, укладені до дати ухвалення цих змін, діятимуть за старими умовами.

- Які умови кредитування пропонують добровольцям та мобілізованим?

Іпотеку під 3% взагалі не видають добровольцям і мобілізованим, адже така можливість досі не передбачена законодавством. Цій категорії покупців доступні лише позики під 7%.

- Як подати заявку на участь у Програмі? Яким критеріям має відповідати заявник?

Кілька кліків через "Дію" - і дані автоматично підтягуються з реєстрів. Потім надсилаєте заявку в один чи кілька банків - "Дія" сповістить вас про попереднє рішення. Алгоритм виглядає наступним чином:

1. Подати заявку через "Дію";

2. Отримати пропозиції від банків, обрати одну з них;

3. Пройти перевірку даних та документів в обраному банку;

4. Вибрати житло, яке плануєте придбати, та надати в банк необхідні для отримання кредиту документи;

5. Укласти договори з банком та договір купівлі-продажу: нерухомість оформлюється у вашу власність, кредитні кошти перераховуються банком на рахунок продавця нерухомості.

Заявник має бути платоспроможним громадянином України, віком від 18 (на момент оформлення кредиту) до 70 років (на дату його погашення), який не фігурує в санкційних списках та не бере участь в інших чинних державних програмах із забезпечення житлом.

Крім того, він не може мати власного житла, або ж воно:

-  менше ніж 52,5 м² + 21 м² на кожного наступного члена сім'ї додатково (ваш чоловік/дружина та неповнолітні діти, що проживають з вами);

-  розташоване в районі бойових дій або на тимчасово окупованій території.

- Яким буде % першого внеску для військових та ветеранів?

Мінімальний перший внесок дорівнює 20% .

Яке житло можна придбати

- Які вимоги висуваються до самого житла? Чи можна придбати квартиру на стадії будівництва?

Нормативна площа квартири або майнових прав на житло, що надається для сім’ї з однієї особи (одинока особа), становить не більше ніж 52,5 кв. метра загальної площі та додатково 21 кв. метр - на кожного наступного члена сім’ї (чоловік/дружина та неповнолітні діти, що проживають з вами). Нормативна площа житлового будинку, що надається для сім’ї з однієї особи (одинока особа), становить не більше ніж 62,5 кв. метра загальної площі та додатково 21 кв. метр - на кожного наступного члена сім’ї (чоловік/дружина та неповнолітні діти, що проживають з вами).

Чи є можливість обрати житло більше за визначену постановою квадратуру? Так. Іпотеку дають лише на метраж за постановою, вартість квадратного метра залежить від місцевості, де розміщена квартира. Але можна покрити надлишкову вартість першим внеском.

Програма доступна при купівлі нерухомості як у готових будинках, так  і в тих, що знаходяться на стадії будівництва. Однак "єОселя" не співпрацює з ЖК, які перебувають на початкових стадіях будівництва: ступінь готовності має бути не менше 30%, а квартира має бути тільки будівельних компаній і в будинках, акредитованих банками-партнерами "Укрфінжитла". Йдеться про  всього 157 будинків від 83 забудовників.

Читайте також: На Київщині добудували інклюзивне містечко для ветеранів і ветеранок - деталі

Оновлені правила передбачають можливість придбати житло за програмою:

- віком до десяти років: ВПО, членам їх родин, за умови, що ті беруть іпотеку в інтересах ВПО  — у всіх регіонах, військовослужбовцям та правоохоронцям, медикам, педагогам, науковцям, ветеранам та членам сімей тощо — в Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Херсонській областях;

- віком до трьох років:  військовослужбовцям та правоохоронцям, медикам, педагогам, науковцям, ветеранам та членам сімей  у решті регіонів. Всі інші громадяни зможуть купувати квартири і будинки віком до трьох років на всій території країни.

Кому з ветеранів можуть відмовити в кредиті

- Чи правда, що захисникам, які воюють на передовій, банки неохоче видають кредити під "єОселю"? Наприклад, через високі ризики загибелі чи поранення? Чи можна якось вплинути на відмову (у рамках правового поля, звісно)?

Дійсно, кредити рідко видають тим, хто перебуває безпосередньо на лінії фронту. Неформальна причина відмов – великий ризик невиплат у разі поранення чи загибелі позичальника. Вплинути на рішення не можна, однак, спробувати зʼясувати офіційну причину відмови – варіант. Можливо, це можна буде виправити (наприклад, інколи це не закриті кредитні ліміти, навіть, якщо вони не використовуються).

- До яких "підводних каменів" варто бути готовими військовим та ветеранам, які планують подати заявку на кредитування в рамках програми?

Багато проблем виникає з мінімальним першим внеском, який сьогодні дорівнює 20% від оцінки квартири. Але отримати його можуть тільки платоспроможні з погляду банку клієнти: з великою "білою" зарплатою, без заборгованостей, з чистою кредитною історією тощо. Якщо клієнт цим критеріям не відповідає – а таких більшість, то розмір першого внеску зростає.

Це є одним із вагомих чинників, що не дозволяє розв'язати проблему. Якщо вартість 1 м² або площа житла перевищує визначені умовами програми, різниця покривається за рахунок початкового внеску.

Також проблема - дуже обмежений вибір. Через жорсткі вимоги до житла інколи важко знайти варіант, який би подобався потенційному заявнику. Наприклад, будинок не старше трьох років.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, які покращення для ветеранів та їхніх родин втілюють і готують в Україні.

Фото: з відкритих джерел