Наступного року частина переселенців зможе отримати субсидію на оренду житла. Проєкт буде діяти у дев’яти областях, та згодом має поширитися на всю Україну.
Про те, хто зможе претендувати на кошти від держави, який відсоток оренди покриватимуть людям та куди звертатися для отримання допомоги, розповіли фахівці громадської організації «Донбас SOS».
Читайте також: Як родинам полонених та звільненим особам отримати грошову допомогу – інструкція
Хто зможе отримати допомогу
Першими субсидії зможуть отримувати переселенці, зареєстровані у Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Луганській, Донецькій та Херсонській областях. Виняток – території, на яких ведуться активні бойові дії або окуповані населені пункти. Правознавці зазначають, що під час отримання нової допомоги неважливо, чи надається родині субсидія на оплату житлово-комунальних послуг. Сім’я зможе отримувати обидві компенсації, якщо має на них право.
Субсидію на оренду житла зможуть отримувати:
• ВПО, які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку територій, для яких не визначено дати завершення бойових дій або тимчасової окупації. Прив’язки до дати переміщення ВПО немає, а отже отримати субсидію зможуть переселенці, які перемістилися з 2014 року.
• ВПО, в яких житлове приміщення знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання). Відомості про знищене/пошкоджене приміщення має бути внесено до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або щодо такого житла наявний акт комісійного обстеження об’єкта, та/або звіт з технічного обстеження, складені відповідно до визначеного Кабінетом Міністрів Порядку.
• Родини ВПО, перелічені вище, матимуть право на субсидію, якщо витрачають на найм житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо родина має доходи менші, ніж два прожиткових мінімумів на одну особу (5840 грн станом на 2024 рік), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості оренди.
Крім того, є додаткові умови для отримання субсидії. Так, переселенці повинні не отримувати допомогу на проживання та не мати власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства (виняток – території, включені до переліку окупованих або тих, де ведуться активні бойові дії). Також потрібно буде не мати заборгованості зі сплати аліментів, а орендодавець та наймач не можуть бути родичами.
Обов’язковою умовою оформлення субсидії є наявність договору між орендодавцем, який здає своє житло в оренду та орендарями. Власник житла при цьому не має отримувати компенсацію за розміщення ВПО по програмі «Прихисток». Приклад такого договору можна скачати за посиланням.
«Для стимулювання орендодавців заключати офіційні договори найму держава буде компенсувати частину сплаченого ними податку на доходи фізичних осіб та військового збору», - розповідають у «Донбас SOS».
Читайте також: Допомога військовим для вирішення соціально-побутових питань – в яких випадках виплачують
Яким буде розмір субсидії
Субсидія надається лише на два шестимісячних періоди, тобто максимум на рік. Її розмір буде обраховуватися індивідуально, в залежності від сукупного доходу домогосподарства та розміру орендної плати.
Розрахунки будуть проводити за спеціальною формулою, з урахуванням того, що для кожного наймача буде діяти обов’язковий платіж, а держава буде покривати різницю між ним і вартістю оренди.
Обов’язковий відсоток платежу розраховується за такою формулою: Ро = Кд/Кг × Рг, де
• Ро — обов’язковий відсоток платежу (частка доходу), який округлюється до двох знаків після коми;
• Кд — коефіцієнт доходу домогосподарства — співвідношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 число місяця, з якого призначається субсидія на найм житла наймачу;
• Кг — базовий коефіцієнт доходу домогосподарства наймача, що становить два розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2);
• Рг — базова норма плати за найм житлового приміщення, що становить 30 відсотків середньомісячного сукупного доходу домогосподарства наймача (Рг = 30);
• Кд/Кг — коригувальний коефіцієнт базової норми плати за найм житлового приміщення, що зменшує або збільшує таку норму залежно від фінансової спроможності домогосподарства наймача.
Середня вартість найму (оренди) однокімнатної квартири загальною площею 35,22 кв. метра визначається на рівні 193,6 гривні за кв. метр. Соціальна норма житла становить 13,65 кв. метра загальної площі на наймача та кожну особу із складу домогосподарства, але не менше ніж 35,22 кв. метра на домогосподарство.
Площа житлового приміщення не може перевищувати 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку та 230 кв. метрів для індивідуальних будинків, проте є виключення для дитячих будинків сімейного типу, багатодітних сімей та людей з інвалідністю.
Читайте також: В Україні спростили виплату допомоги в разі загибелі або інвалідності військового - деталі
Куди звертатися
Документи на призначення субсидії ВПО зможуть подавати лише з кінця січня 2025 року. Звертатися можна буде:
• до органів ПФУ
• до ЦНАПів
• до уповноважених банків
• через Соціальний веб-портал електронних послуг Мінсоцполітики.
Потрібно буде надати такі документи:
• заява встановленої форми
• договір найму (оренди) житла
• копії (скановані копії) документів, що підтверджують повноваження законного представника (у разі потреби), прав розпоряджання житловим приміщенням (у разі потреби);
• документи, що посвідчують особу
• інші документи, які підтверджують обставини, важливі для призначення субсидії (наприклад, наявність інвалідності у членів домогосподарства, документи, що підтверджують окреме проживання та інші обставини).
Для призначення субсидії орендодавець та орендар звертаються одночасно, подають заяву та підписують договір найму (оренди) житла.
Також є додаткові умови, за яких субсидію можуть не призначити або припинити:
• виявлення факту непроживання понад місяць наймача-ВПО в найманому житловому приміщенні або невідповідності фактичного складу домогосподарства наймача, зазначеного в заяві;
• розірвано договір найму (оренди) житла;
• наймач або особа із складу домогосподарства наймача не є ВПО або особами, у яких житло знищене/пошкоджене до ступеня непридатного для проживання;
• придбання нового транспортного засобу (з року випуску якого минуло менше ніж п’ять років (крім мопеда та причепа). Виключення становлять самостійно зібрані транспортні засоби; транспортні засоби, придбані особою з інвалідністю I та II групи; одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через органи соцзахисту населення.
• покупки на суму, що перевищує 100 тис. гривень (купівля земельної ділянки, квартири (будинку), цінних паперів, віртуальних активів. Виключення: будівельні матеріали, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, оплата медичних, освітніх, житлово-комунальних послуг;
• наймач або особа із складу домогосподарства наймача має заборгованість понад три місяці за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів. Виключення: стягнення аліментів з яких погашається заборгованість частинами за рішення суду; одинокі непрацездатні особи, з яких аліменти стягуються з мінімального розміру пенсії у максимально можливому розмірі — 50 %.
• наявність у власності наймача житлового приміщення, яке розташоване на території, не включеній до переліку територій, загальною площею понад 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства наймача або більше ніж 35,22 кв. метра на домогосподарство.
• наявність на рахунку (рахунках) депозиту, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги, що зазначається в заяві;
• купівля безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень;
• житло надається у безоплатне користування (за даними, наданими органам Пенсійного фонду України органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами);
• дві та більше працездатні особи зі складу домогосподарства наймача не мають доходів або за них не сплачено ЄСВ (окрім військовослужбовців та осіб стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати ЄСВ, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати ЄСВ). Проте субсидія може бути призначена на 6 місяців, якщо ці особи протягом 2-х місяців з дня призначення субсидії сприяли своїй зайнятості — стали на облік в центр зайнятості, працевлаштувались, зареєструвались як ФПО, отримали ваучер на навчання тощо.
З цих правил також є виключення, зумовлені станом здоров’я осіб, які винаймають житло, сімейними обставинами тощо. Детальніше про правила надання допомоги та ризики, які можуть виникати в ході програми, читайте у матеріалі Донбас SOS.
Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, як визначається сума одноразової грошової допомоги після поранень.
Фото: з відкритих джерел