Гучні корупційні справи доларових мільйонерів-хабарників -  голів МСЕК в Одесі, Хмельницькому, Миколаєві, «масова інвалідизація» діючих прокурорів: наскрізь просякла корупцією система МСЕК знищила сама себе. Блискавично і безповоротно. Сплеск розбурханого  суспільного резонансу змусив Президента та РНБО прийняти рішення про  ліквідацію медико-санітарних експертних комісій вже до кінця 2024-го.

Ребрендинг складової МОЗ: цифровізація - зміна суті, а не назви

Міжвідомчі робочі групи, створені МОЗом наприкінці минулого року, здійснили аудит та перевірку висновків та рішень ВЛК та МСЕК,  вилучали справи, проаналізували понад 19000 відкритих кримінальних справ, зупинили дію 3400 рішень. Профільне міністерство мало забезпечити не зміну вивіски, а якісно новий підхід в організації роботи відомств, покликаних забезпечити потреби людей з інвалідністю.  Новий  Законопроект  врахував думку громадськості, лікарів, депутатів, усі «хворобливі» моменти. У грудні Верховна Рада прийняла Закон №12178 щодо реформування МСЕК та впровадження з 1 січня 2025 року оцінювання експертними командами лікарів-практиків повсякденного функціонування пацієнтів.

Важливо, що Законодавець одночасно вніс зміни до 32-х діючих  кодексів та законів, аби забезпечити взаємодію закладів із  задоволення потреб та повернення людини з інвалідністю до повноцінного життя.

Чинники ребрендингу МСЕК як складової системи МОЗ:

  • людиноцентристський підхід: пацієнт, його стан та потреби в центрі уваги; 
  • цифровізація документування процесу оцінювання повсякденного  функціонування;
  • вилучення корупційної складової, мінімізація міжособистісного спілкування медичного фахівця та пацієнта до початку оцінювання;
  • комплексний підхід до забезпечення потреб та сприяння у відновленні якості життя людей з інвалідністю: якісна реабілітація, освіта, працевлаштування.

Оцінювання повсякденного функціонування: покроковий маршрут військовослужбовця

Медична компонента

Отже, з 1 січня процес встановлення  групи інвалідності  визначається  «оцінюванням повсякденного функціонування». З чого почати пацієнту? Треба віддати належне Міністерству охорони здоров’я: на відомчому веб-сайті розмістили детальне роз’яснення та покрокову інструкцію-буклет для пацієнта, з  яким можна ознайомитись на сайті МОЗ

Шлях військовослужбовця до отримання статусу інвалідності після тяжких поранень, травм, контузій чи каліцтва складний. Доведеться пройти 4 етапи:

I. Стабілізація стану та документування обставин.

Цей етап перших хвилин-годин після поранення в зоні бойових дій найкритичніший та найвідповідальніший, включає:

  • домедичну допомогу;
  • евакуацію з зони бойових дій;
  • документування: перший медичний документ форма 100, «картка пораненого», фіксація обставин поранення, медичні діагнози, первинна медична допомога.

Якщо поранення сталося в зоні постійної дислокації, алгоритм дій дещо змінюється, детальніше в роз’ясненні на сайті МОЗ.

II. Направлення на ВЛК. Підготовка рапорту.

Після стабілізації стану військовослужбовця його направляють на військово-лікарську комісію з метою оцінки стану здоров’я та продовження служби, чи прийняття інших рішень наказ Міноборони від 14.08.2008 № 402. Документи, необхідні для проходження ВЛК:

  • Направлення від командира частини  або лікаря медпункту;
  • Медична книжка, медичні карти стаціонарного або амбулаторного хворого, витяги з них;
  • Довідки із закладів охорони здоров’я;
  • Свідоцтва про хворобу;
  • Витяги з книги обліку хворих в амбулаторії під час первинного звернення по медичну допомогу;
  • Лабораторні результати, рентгенівські знімки, результати МРТ чи КТ, консультативні висновки лікарів, які стосуються стану здоров’я військовослужбовця;
  • Документи, що посвідчують особу: військовий квиток, або посвідчення офіцера; паспорт громадянина України;
  • Додаткові характеристики (за потреби у випадку психічних розладів);
  • Довідка про обставини травми, якщо поранення відбулося під час виконання службових обов’язків, яка готується військовою частиною, підписується командиром та направляється до медзакладу, де поранений проходив лікування додаток 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ. Якщо її не видано, військовослужбовець має право звернутись до командира з рапортом про проведення розслідування та складення такої довідки. Вона передається до лікарні у паперовому або електронному вигляді, один екземпляр залишається в особовій справі;
  • Посвідчення учасника бойових дій за наявності;
  • Витяги з особової справи військовослужбовця.

Документи мають бути підписані та завірені командуванням військової частини та печаткою. Комісія аналізує медичні обстеження, дані про лікування, проводить огляд військового та  визначає ступінь впливу отриманих травм на можливість виконувати службові обов’язки. На основі такого аналізу та за умови суттєвого впливу травми на несення служби  приймається рішення про направлення на оцінювання повсякденного функціонування.

Військовослужбовець може сам звернутися до командира в/ч з рапортом про направлення на ВЛК, зазначивши підстави для медичного огляду: наявність травм, наслідків поранення або захворювань, які впливають на здатність виконувати службові обов’язки. Наказ Міноборони від 14.08.2008 № 402  регламентує порядок підготовки направлення на ВЛК безпосереднім командиром за рекомендацією лікаря закладу охорони здоров’я.

III. Експертне оцінювання повсякденного функціонування

Після проходження ВЛК голова комісії або лікуючий лікар готують електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування з метою встановлення групи інвалідності.

Де? Як? Коли?

Медичний багатопрофільний заклад, на базі якого працюють експертні групи,  пацієнт може обрати з лікуючим лікарем, з існуючого електронного переліку на сайті МОЗ в залежності від його перебування та стану здоров’я. Адміністратор закладу охорони здоров’я протягом 5 днів має розглянути подану справу, поставити її в чергу і система визначить дату та час оцінювання, або повернути на доопрацювання лікарю. Військовослужбовець отримає сповіщення на електронну пошту про форму, час і місце оцінювання або поштою за адресою проживання.

Формат роботи експертної групи також залежить від вибору пацієнта та його можливостей.  Експертна команда може працювати: очно, заочно, за допомогою засобів телемедицини або з виїздом до місця перебування пацієнта.

Цифровізація  документообігу, електронна система, деперсоналізація. Групи формуються за принципом деперсоналізації, під конкретну потребу  пацієнта за відповідним фахом лікарів, без попереднього оголошення їх складу. Пацієнт не знає, хто саме увійшов до складу групи, і лікарям до початку роботи не відоме прізвище пацієнта. Пацієнт має право задокументувати процес власною відеозйомкою, залучити до нього уповноважену особу.

Тривалість оцінювання - до 30 днів з моменту подання електронного направлення.

IV. Отримання результатів

Результати включають

  • ступінь функціональних обмежень;
  • вплив травми чи захворювання на щоденне життя;
  • рекомендації щодо реабілітації та соціальної підтримки.

На основі цих даних визначається група інвалідності або ступінь втрати працездатності. Інформація вноситься до електронної системи, після чого надсилається пацієнту електронною поштою, поштовим листом та відображається у кабінеті лікаря.

Отримавши рішення, військовослужбовець може:

  • Подати заяву на отримання одноразової грошової допомоги, якщо інвалідність отримана внаслідок поранення чи контузії, пов’язаного з виконанням службових обов’язків.
  • Розпочати оформлення соціальних виплат або інших пільг, передбачених для осіб зі статусом інвалідності.
  • Організувати як медичну, так і соціальну реабілітацію, спрямовані на полегшення умов життя.

Слід зауважити, що закон передбачає процедуру оскарження ухваленого рішення у випадку незгоди. Скаргу можна подати  у термін до 40 днів з моменту отримання висновку до Центру оцінювання функціонального стану особи за адресою: Україна, 49005, м. Дніпро, провулок Феодосія Макаревського, 1-А, або звернутися до лікаря, який  має оформити скаргу в електронній системі. Скарга має містити:

  • ПІБ скаржника.
  • Адреса проживання або перебування.
  • Контактні дані (телефон, e-mail).
  • Вимоги та їх обґрунтування.
  • Дата складання скарги.

Крім того, у випадку порушення прав, можна звернутись до Офісу омбудсмена. У випадку прострочення пацієнтом термінів подачі скарги через поважні причини, можна подати клопотання про  їх поновлення, яке розглядається впродовж 5 робочих днів.

Читайте також: Реформа МСЕК: як ветерану дізнатися, куди передана його справа

Соціальні  кроки системних змін у реформуванні МСЕК

Реформування МСЕК передбачає комплексне вирішення питань, пов’язаних з потребами військовослужбовця з інвалідністю.

Державна типова програма реабілітації (ДТП) та індивідуальна програма реабілітації (ІПР) осіб з інвалідністю – наступні кроки системних змін. Індивідуальна програма реабілітації (ІПР) включатиме аспекти:

  • медичний
  • соціальний
  • освітній
  • сферу зайнятості.

За результатами оцінювання в медичній сфері експертні команди формуватимуть «медичну» частину ІПР: потребу в допоміжних засобах реабілітації та медичних виробах, послугах чи реабілітації.

«Нам ключове, щоб була реабілітація, – наголошує міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. - Є вимоги до кожної кластерної лікарні створити реабілітаційне відділення, де буде мультидисциплінарна команда. Сьогодні вже понад 70 % кластерних лікарень їх мають, законтрактовані Національною службою здоров'я. Раніше людина проходила декілька циклів реабілітації, потім знову мала прийти на МСЕК, аби з’ясувати, чи відновилася її функція. Тепер людина з травмою в кластерній лікарні вилікувалась, ще з реанімації почала реабілітацію, пройшла її цикл - і тоді комплексно пацієнту оцінили втрату функціональності з чітким розумінням перспектив». Затим дані передаються кейс-менеджеру соціальної сфери для визначення  потреб людини: можливо їй потрібно перевлаштувати житло, чи робоче місце, здобути іншу освіту. Ці зміни й забезпечує держава, а не просто дає грошову допомогу.

Читайте також: На додачу до "тисячі Зеленського": у січні ветерани можуть отримати 1500 грн нової грошової допомоги

Важливо, що видані раніше довідки МСЕК не втрачають чинності та забезпечують їх власникам соціальні гарантії. Ті, в кого встановлена група інвалідності пожиттєво, не проходять повторних обстежень.

Справи військовослужбовців, які не були розглянуті МСЕК до 1 січня 2025, будуть опрацьовані тепер вже експертними командами, та пацієнтів буде повідомлено про дату і час.

Міністерство охорони здоров’я разом з військовими адміністраціями ухвалили перелік з 296 медичних багатопрофільних закладів, на базі яких створено 1535 експертних груп, в яких працюватимуть 5600 лікарів. Це профільні групи: загальнохірургічні , хірургічні, травматологічні, кардіологічні, інші.

Досвід: як працює реформа

На Кіровоградщині депутати прийняли рішення про припинення обласної МСЕК 20 грудня, ще до ухвалення відповідного Закону. В області, за словами директора обласного департаменту охорони здоров’я Олега Рибальченка, таких комісій працює 39: таким чином сформована мережа медзакладів, які професійно займатимуться питаннями оцінювання, повідомляє Суспільне Кропивницький.   

Вирішили, що голови комісій та лікарі МСЕК не будуть входити до складу профільних груп, хоча продовжать роботу в лікарських закладах. Усі документи, що надаються для проведення оцінювання, дані медичних висновків та обстежень зашифровуються та вносяться в єдину електронну базу і це виключає корупційну складову, що була присутня роками під час особистого спілкування лікаря, голови МСЕК та пацієнта.

Реформа МСЕК: динаміка

Триває передача 1,4 млн справ від МСЕК, понад 44 тисячі з яких будуть розглянуті в першому кварталі 2025. Вже внесено в електронну базу 36 тисяч справ для першочергового розгляду.

Ось як бачить місію реформи МСЕК  та динаміку її розвитку міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко: «Наша логіка - перевести функцію МСЕК у кластерні лікарні, прибрати поняття медико-соціальної експертизи, перейти на оцінку функціональності людини. У світі це дозволяє не лише оцінити медичний стан, а й визначити, яка ще допомога потрібна, наприклад, надати допоміжні засоби пересування чи щось переобладнати вдома або на робочому місці. Міжнародний класифікатор функціонування вже зробили стандартом. Багато спеціалістів уже пройшли навчання для нього. Пришвидшуємо, щоб затвердили критерії та певні категорії захворюваності, для яких дають групи інвалідності. Працюємо над додатковим реабілітаційним лікарняним, аби не одразу встановлювати групу і потім її переглядати. Запровадили гарячі лінії, які приймають реальні звернення, скарги та пропозиції, які будемо вирішувати. Адже ми всі разом хочемо змінити стару систему» , - повідомляє LB.ua.