Ветеран ЗСУ В’ячеслав Губарик майже півтора року захищав Україну на фронті. Чоловік виконував завдання на посаді помічника гранатометника у складі 72-ої окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців та брав участь у боях на гарячих напрямках – у Бахмуті та Вугледарі.
У серпні 2023 року захисник звільнився та вирішив розвивати власну справу. Чоловік отримав грант від держави та відкрив магазин риби та морепродуктів у селі Руденківка Новосанжарської громади.
Читайте також: В Україні виділили ще 41 млн грн на гранти для ветеранів – їх отримають 84 захисники
«В магазин приїжджають з інших сіл»
У рамках програми «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» В’ячеслав Губарик отримав від держави 500 тисяч гривень. Допомога склала 30 % бюджету для відкриття магазину, а ще 70 % необхідних коштів чоловік вклав самостійно.
«На власні кошти була куплена ділянка і будова всього магазину. На грантові – закуплене все обладнання. Найдорожчими стали холодильні вітрини – на три пішло приблизно 330 тис. грн», - розповідає ветеран.
Магазин вдалося відкрити 6 грудня 2024 року. В’ячеслав розповідає, що для приваблення покупців власники стараються не підіймати ціни та робити продукцію більш доступною.
«Ми не ставимо космічних цін, бо краще продати дешевше, але більше. Наразі вже багато людей із інших сіл приїжджають до нас за рибою», - розповідає підприємець.
Захисник вважає, що часто ветерани не можуть наважитися відкрити власну справу, адже бізнес завжди передбачає ризики. Та В’ячеслав знає, що все можна подолати, якщо є бажання та інтерес до своєї справи.
«Люди розуміють, що це відповідальність. Це працевлаштування співробітників. А як далі, а якщо не піде? Ось це основна проблема, яка в кожного виникає, - говорить В’ячеслав Губарик. - Просто таким людям, як я, боятись просто уже нічого. Втратити можна тільки життя. А тут – вийшло чи ні, все можна розвернути по-іншому».
Читайте також: Створював ескізи просто на фронті: ветеран Роман Галушка відкрив тату-студію на грантові кошти
Умови для захисників
Усього на Полтавщині завдяки програмі «Гранти для ветеранів» гроші на відкриття власного бізнесу вже отримали 70 учасників бойових дій та членів їхніх сімей. За умовами їм надають від 250 тисяч до одного мільйона гривень.
Проте вони мають натомість створити робочі місця.
«Ветеран сам розраховує свою фінансову спроможність і він може створити робочі місця на три роки, на п’ять, на сім. Таким чином, він розраховує цей період. За цей період повертаються кошти гранту в повному обсязі. Але вони не повертаються в розумінні фізично. Я взяв 250 тисяч, я їх зібрав, заробив, віддав. Ні. Вони зараховуються за рахунок сплати податків і зборів за себе і за найманих працівників. Потрібна ще дійсно підтримка громад. Хотілось би більше, щоб громади приймали рішення про виділення земельних ділянок, виділення приміщень в оренду», - розповіла директорка обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва.
Нагадаємо, ветеран Микола Павлюченко заснував виробництво поліграфічної продукції "LELEKA POST".
Фото: Суспільне Полтава