Вже більше тисячі днів триває жорстока повномасштабна війна з росією. Попри воєнний стан, постійні ворожі обстріли, нові виклики та випробування, наше суспільство продовжує повноцінно функціонувати. А з боку держави  докладаються зусилля для забезпечення стійкості різних сфер.

У листопаді в житті українців відбулося кілька важливих змін, зокрема, деякі категорії військовозобов’язаних отримали можливість оформити відстрочку від мобілізації у Дії. На які нововведення чекати цього місяця, читайте в матеріалі veteran.com.ua.

Читайте також: Онлайн-відстрочка від мобілізації доступна ще одній категорії українців – подробиці

Нова грошова допомога та підвищення пенсій

В Україні у грудні впроваджуються перші компоненти пакету "Зимової підтримки". Зокрема, дитячий передбачає виплату одноразової грошової допомоги для проходження холодного сезону. Протягом останнього місяця 2024 року малозабезпечені родини та родини з числа ВПО, в яких є діти чи дорослі з інвалідністю І групи, отримають по 6,5 тис. грн на кожну неповнолітню особу.  Кошти можна буде витратити на придбання дитячого теплого одягу, взуття та інших товарів, необхідних взимку.

Крім того, у грудні відбудеться виплата так званої "тисячі Зеленського". Йдеться про програму зимової  "єПідтримки", в рамках якої кожен українець та українка зможуть отримати 1 тис. грн для оплати деяких товарів і послуг:

- комуналки;

- освітніх послуг;

- послуг мобільного зв’язку;

- страхування;

- медичних послуг та ліків;

- автобусних і залізничних квитків;

- військових облігацій;

- благодійність, зокрема - донати на ЗСУ.

Грошову допомогу отримають громадяни України, які перебувають на території країни. Виплата не залежатиме від віку та соціального статусу особи.

Читайте також: У Львові та Вінниці діти загиблих захисників отримають грошову допомогу до Дня святого Миколая

Приємні новини в грудні чекають й на пенсіонерів – проте не на всіх. Спеціальні вікові надбавки нарахують тим з них, хто досягнув віку 70 років, одержує пенсію за віком, а її розмір не перевищує 10 340,35 грн.

Розмір доплати залежить від віку отримувача. Пенсіонерам 70-74 років призначать додаткові 300 грн, віком від 75 до 79 років – 456 грн, а старшим за 80 років – 570 гривень. Кошти будуть нараховані в автоматичному режимі та додані до основної суми пенсії.

"Історичне" підвищення податків

1 грудня набув чинності Закон України № 11416-д від 30.08.2024 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану". Згідно з оновленим податковим кодексом, запроваджуються наступні зміни:

- військовий збір зростає з 1,5% до 5% для всіх доходів громадян;

- ставка податку на прибуток для банків підвищується в 2024 році до 50%;

- військовий збір у розмірі 1% від доходу вводиться для ФОП-платників єдиного податку III групи, а для I, II та IV груп — 10% від розміру мінімальної зарплати.

Крім  того, запроваджуються авансові внески з податків на прибуток для АЗС та "обмінників", звітність про ПДФО відтепер подаватиметься щомісячно. Водночас  з тим, держава звільнила від оподаткування "національний кешбек".

Нові правила бронювання та ліквідація МСЕК

Від початку грудня вступили в силу нові правила бронювання військовозобов’язаних  працівників. Відтепер бронь надаватиметься лише співробітникам критичних підприємств,  які не мають податкової заборгованості. Ще одна вимога стосується рівня зарплати -  в середньому вона має становити 2,5 мінімалки (20  тис. грн).  Усі процеси будуть переведені в електронний формат – через портал "Дія".

При цьому відстрочки, надані до 1 грудня 2024 року, зберігають чинність. Однак термін їхньої дії не може бути довшим ніж до 28 лютого наступного року, адже відтепер перегляд переліку критично важливих підприємств, як і саме бронювання, буде відбуватися кожні три місяці.

31 грудня 2024 року почнеться реформа МСЕК: із вказаної дати ці комісії припинять свої повноваження. Замість них від 1 січня запрацюють експертні команди, які будуть створені на базах медичних закладів та здійснюватимуть оцінювання повсякденного функціонування особи.

Нагадаємо, військовим, які вчинили СЗЧ чи дезертирство, збережуть виплати. За яких умов це станеться, читайте в матеріалі veteran.com.ua.

Фото: з відкритих джерел