Існують випадки, коли військовозобов’язані чоловіки, які мають бронювання як працівники критично важливих підприємств, отримують повістки від ТЦК та СП.
Чи правомірно це, як діяти та чи можуть заброньованого чоловіка відправити на ВЛК та мобілізувати? Відповіді на ці та інші питання надала адвокатка Адвокатського бюро Романа Сацика Марія Ганіна.
Також нагадуємо, що свої запитання юристам ви можете надсилати на електронну пошту veteraninfo24@gmail.com.
Читайте також: Компенсація оренди житла для ветеранів: хто та як може отримати - коментар юриста
Чи потрібно з’явитися до ТЦК
1.Чи може ТЦК та СП надавати повістку чоловіку, що має бронювання?
Заброньовані особи не підлягають мобілізації, але на них продовжують поширюватися права та обов’язки військовозобов’язаних. Проте будь-яка повістка має мету, з якою особу викликають до ТЦК та СП.
Враховуючи, що найчастіше в заброньованих усі дані вже уточнені (так як бронювання відбувається через «Дію»), вони не направляються на ВЛК та не підлягають мобілізації – в ТЦК та СП відсутні підстави для виклику. Однак, якщо ж заброньований військовозобов’язаний все ж таки отримав повістку, в нього виникає обов’язок з’явитися.
2.Чи повинні такі особи проходити ВЛК в період бронювання?
Відповідно до діючого законодавства, процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв’язку з бронюванням не передбачає направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. Проте є випадки, коли заброньованого можуть направити на ВЛК. Так, до 5 червня 2025 року всі обмежено придатні військовозобов’язані підлягають повторному проходженню ВЛК для визначення ступеню придатності, враховуючи, що статус «обмежено придатний» більше не передбачено законодавством.
3.Чи може ТЦК та СП на підставі висновку ВЛК анулювати бронювання?
Висновок ВЛК не має жодного відношення до вже наявного бронювання. Для анулювання мають бути підстави, і результати проходження військово-лікарської комісії до цього переліку не належать.
4.Що відбувається далі, якщо ВЛК визнала чоловіка придатним, але він має бронювання?
Якщо військовозобов’язаний фактично заброньований на момент проходження та отримання відповідного рішення військово-лікарської комісії, така особа не підлягає мобілізації, а відомості про рішення ВЛК просто вносяться до «Резерв +» та особової справи військовозобов’язаного.
Читайте також: Штраф 100 тис. грн за авто для ЗСУ: юристка пояснила, як волонтерам уникнути покарання
Як довести наявність бронювання
5. Які документи потрібно надати до ТЦК та СП, щоб довести наявність бронювання?
Основним підтвердженням бронювання є витяг з «Резерв +» з відповідною інформацією. Враховуючи, що підприємство бронює самостійно, військовозобов’язаному не потрібно подавати в ТЦК та СП якісь додаткові документи. Працівники ТЦК самостійно можуть перевірити інформацію про наявність бронювання.
6. Яким може бути покарання, якщо чоловік, що має бронь, не з’явиться за повісткою?
Відповідальність за неявку за повісткою однакова як для заброньованих, так і незаброньованих. Частиною 3 статті 210-1 КУпАП передбачено штраф від 17 000 грн до 25 500 грн. Також за неявку найвірогідніше особу подадуть в розшук.
7. Що робити, якщо повістку надали в час, коли період старого бронювання завершується, а нове ще не встигли оформити? Якщо ВЛК визнає чоловіка придатним в день, на який не поширюється бронювання, його можуть мобілізувати чи можна довести, що бронювання найближчим часом буде продовжено?
Обов’язково потрібно спочатку продовжити бронювання, а потім з’являтися за повісткою. Якщо особа пройшла ВЛК та не має діючого бронювання, вона підлягає мобілізації. Чинним законодавством не передбачена можливість доведення, що бронювання найближчим часом буде продовжено. Особа або фактично заброньована та не підлягає мобілізації, або не має діючого бронювання та може бути мобілізована, навіть за умови пред’явлення документів про намір підприємства забронювати її найближчим часом.
Нагадаємо, раніше veteran.com.ua розповідав, чи можна оформити відстрочку від мобілізації, якщо є борги.
Фото: з відкритих джерел