Штраф на 100 тис. грн – таке фінансове покарання отримують в Україні деякі волонтери, які передають військовим автівки з-за кордону. Причиною стає порушення митних правил – у деклараціях вони вказують одну військову частину, а фактично, через гостру необхідність, отримувачем стає інша. Це призводить до того, що багато волонтерів вже не хочуть ризикувати і, навіть не зважаючи на більш низькі ціни у Європі, купують машини тільки в Україні.

За роз’ясненням ситуації редакція veteran.com.ua звернулася до Адвокатського бюро Романа Сацика. Адвокатка Марія Ганіна розповіла, який закон регулює відповідні норми, як діяти волонтерам, щоб уникнути штрафів і чи можна оскаржити вже накладені покарання.  Відповідь бюро публікуємо без змін.

Також нагадуємо, що свої запитання юристам ви можете надсилати на електронну пошту veteraninfo24@gmail.com.

Читайте також: Автоцивілка для ветеранів та військових з 1 січня 2025 року: 6 запитань юристам

Відповідь Марії Ганіної

Останнім часом дійсно збільшилася кількість випадків накладення штрафів на волонтерів, які привозять з-за кордону автомобілі за пільговими умовами та передають на фронт. Чому так трапляється? Після ввезення транспортного засобу на територію України заповнюється митна декларація, в якій вказується конкретна військова частина - отримувач, якій передається автомобіль, що передбачено Митним кодексом України.

Однак, в силу несподіваних та неконтрольованих подій, часто трапляється гостра необхідність передати придбане авто іншій військовій частині. Згідно із законодавством України, такі дії кваліфікуються як порушення митних правил, що в свою чергу має наслідком притягнення до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення до 100 000 грн.

Ситуація ускладнюється тим фактом, що внесення змін до митних декларацій після їх подання не передбачено. Тобто, змінити отримувача транспортного засобу після його декларування неможливо. Внесення змін до декларації дозволяється лише до подання її митному органу в пункті пропуску через державний кордон України. З моменту прийняття митним органом декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення.

Тобто, з метою уникнення відповідальності, рекомендовано відповідально віднестися до процедури передачі привезеного автотранспорту: правильно заповнити та вказати кінцевого отримувача в митній декларації, задокументувати передачу авто,  мати акти передачі та інші документи, отримати підтвердження від військових частин про потребу в конкретних автомобілях за цільовим призначенням.

Згідно ч.2 ст.11 Закону України "Про гуманітарну допомогу" контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням здійснюється відповідними спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги та податковими органами.

Читайте також: Як захисникам оскаржити рішення МСЕК – юристка надала алгоритм дій

Як оскаржити рішення

В разі, якщо стосовно волонтера все ж таки винесено постанову про притягнення до відповідальності та накладено штраф за порушення митних правил, передбачена можливість оскарження такого рішення.

Відповідно до  ст. 529 Митного кодексу України постанова митниці у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, або до місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку, передбаченому КАСУ.

Читайте також: Оформлення УБД та надання відпусток – юрист Ярослав Хоменко розповів про права ветеранів та захисників

Перспективи вирішення проблеми

Наразі ведеться багато дискусій стосовно зазначеної проблеми. Хтось вважає, що скасування відповідальності за передачу гуманітарної допомоги «неналежному отримувачу» спровокує хвилю неконтрольованих дій та  хаосу. Інша частина людей, в тому числі субʼєктів владних повноважень вважає, що притягнення до відповідальності волонтерів, які допомагають військовослужбовцям, забезпечуючи автомобільним транспортом, недопустимо під час воєнного стану.

Досі питання залишається законодавчо не врегульованим, але прогнозуються зміни, якими скасовуватиметься притягнення до відповідальності за передачу гуманітарної допомоги, яку отримає незадекларована військова частина.

Важливо нагадати, що 29.10.2024 року внесено зміни до постанов КМУ від 09.10.2020 № 927 «Деякі питання організації ведення автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги» і від 10.05.2022 № 584 «Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні» з метою забезпечення реалізації положень ЗУ № 3448-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо ввезення, обліку, розподілу гуманітарної допомоги, особливостей оподаткування відповідних операцій та подання звітності». Врегульовано питання реєстрації та використання транспортних засобів, визнаних гуманітарною допомогою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, шляхом проведення тимчасового державного обліку таких транспортних засобів, який передбачає: 

- подання заяви про проведення тимчасового державного обліку до сервісних центрів МВС разом з актом приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою, декларації про товари, що визнаються гуманітарною допомогою, документів військовослужбовця, що підтвержують проходження ним служби у військових формуваннях;

- отримання тимчасового технічного талона;

- перереєстрацію таких транспортних засобів на визначених в акті приймання-передачі військовослужбовців;

 - передання військовим формуванням таких транспортних засобів, визнаних гуманітарною допомогою, після закінчення воєнного стану.

Нагадаємо, також veteran.com.ua розповідав, хто з учасників бойових дій може втратити пільги у 2025 році.

Фото: з відкритих джерел