"Маю статус учасника бойових дій з 2014 року. Маю авто, і всі ці десять років користувався пільгою щодо автострахування, тобто, не оформлював автоцивілку. Почув, що з нового року цю пільгу скасовують. Чи правда це і чи можна якось  її зберегти?" - з таким анонімним запитанням у редакцію veteran.com.ua звернувся один з українських захисників.

Ми передали його фахівцям Адвокатського бюро Романа Сацика. Його представниця, адвокатка Марія Ганіна, детально пояснила,  чи дійсно потрібно військовим і ветеранам/ветеранкам оформляти автоцивілку з нового року, чи можна це не робити та як бути, якщо авто користуються одразу кілька людей.

Читайте також: Одноразова грошова допомога після поранень – юристка пояснила, як має визначатися сума виплат

Отримані коментарі публікуємо у вигляді невеликого інтерв’ю, а свої питанням  юристам ви можете надсилати на електронну пошту veteraninfo24@gmail.com.

- Згідно з нещодавніми змінами в законодавстві, ветеранам зі статусом УБД з 1 січня 2025 року доведеться оформляти автоцивілку. Чи стосуватиметься це абсолютно всіх учасників бойових дій або ж лише тих, хто отримав статус після 24.02.2022?

Насправді, немає різниці, коли отримано статус УБД. Перелік пільг учасникам бойових дій однаковий для всіх.

- Відомо, що деякі категорії осіб зможуть оформити 50% пільги на автоцивілку. Хто з ветеранів зможе нею скористатися?

Розмір страхової премії за внутрішнім договором страхування зменшується на 50 відсотків для страхувальника (зокрема, ветерана), який є: громадянином України - учасником бойових дій, постраждалим учасником Революції Гідності, учасником війни, особою з інвалідністю І, II групи - щодо транспортного засобу, який має робочий об’єм двигуна до 2500 сантиметрів кубічних або потужність електродвигуна до 100 кіловат включно та належить йому на праві власності.

- Чи існують легітимні способи зберегти право НЕ оформлювати автоцивілку ветеранам?

На жаль, ні. Відповідно до нових змін в ЗУ "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів",  виключено перелік осіб, які звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України.

Читайте також: Безкоштовне навчання в автошколі – хто з ветеранів має право на участь в проєкті

-  Якщо машиною користуються одночасно УБД та дружина/дитина без цього статусу, то який поліс треба оформляти? За 100% ціною, зі знижкою чи два окремо?

Враховуючи, що автоцивілка оформлюється на транспортний засіб, а не на його водія, не потрібно оформлювати два та більше поліси. Однак 50% знижка на розмір страхової премії розповсюджується за умови, якщо керування таким транспортним засобом виключно страхувальником (який має пільги) та використання транспортного засобу без мети надання платних послуг з перевезення пасажирів та/або вантажу.

Таким чином, якщо за кермом автомобіля, зареєстрованого на учасника бойових дій, постраждалого учасника Революції Гідності, учасника війни, перебуває інший водій, то пільга не діє.

У разі порушення умов використання транспортного засобу, щодо якого укладено внутрішній договір страхування, у страховика (МТСБУ) виникає право зворотної вимоги до особи, відповідальної за заподіяння шкоди.

- Якщо УБД користується кількома автівками, йому потрібно оформляти страховку окремо на кожну?

Автоцивілка оформлюється на кожен транспортний засіб окремо. Зменшення розміру страхової премії у 50% може бути застосовано одночасно лише щодо одного транспортного засобу страхувальника.

- Чи передбачена якась відповідальність (штрафи), якщо з 1 січня не буде оформлена автоцивілка?

За таких обставин вбачатиметься склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 126 Кодексу України про адміністративні порушення,  - накладення штрафу в розмірі двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).  Це 425 грн, але в разі несплати штрафу протягом 15 днів сума подвоється та складатиме 850 грн.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як українським захисникам і захисницям надаватиметься статус учасника бойових дій в автоматичному режимі. Детальними роз’ясненнями поділилися  в Адвокатському бюро Романа Сацика.

Фото: з відкритих джерел